Βόλεϊ Γυναικών: Αποκλεισμός στο τάι μπρέικ από τον ΑΟ Θήρας

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του ΑΡΗ ηττήθηκε στο κλειστό της Μίκρας από τον ΑΟ Θήρας με 2-3 σετ και αποκλείστηκε από τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ήταν ένας συναρπαστικός αγώνας με ανατροπές. Η ομάδα του Γιάννη Τσαϊρέλη μετέτρεψε το 0-1 σε 2-1, όμως έχασε τα επόμενα δύο σετ. Καθοριστικό ρόλο έπαιξε το ξεκίνημα του τάι μπρέικ, όταν οι «κιτρινόμαυρες» βρέθηκαν πίσω με 0-2, μετά από αμφισβητούμενη απόφαση και τεχνική ποινή.

Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 7-5 στο πρώτο σετ αλλά η Θήρα πέρασε με 11-15. Οι «κιτρινόμαυρες» μετέτρεψαν το 15-21 σε 18-21, αλλά έχασαν το πρώτο σετ με 20-25.

Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν το δεύτερο σετ με κεκτημένη ταχύτητα από το πρώτο, όμως ο ΑΡΗΣ έκανε μεγάλη ανατροπή. Βρέθηκε να χάνει με 4-10 και 12-18, αλλά με ένα εντυπωσιακό σερί ισοφάρισε σε 19-19 και πέρασε στη συνέχεια με 23-20, για να κάνει το 25-21 και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Οι «κιτρινόμαυρες» χρειάστηκε να κάνουν ανατροπή και στο τρίτο σετ. Μετά το αρχικό 3-0, η Θήρα πέρασε με 8-10 και 9-13. Όμως ο ΑΡΗΣ αντεπιτέθηκε άμεσα και πέρασε με 16-14 χάρη σε ένα επιμέρους 7-1. Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 17-17, όμως ακολούθησε ένα 5-0 για το 22-17, με αποτέλεσμα να πάρει ο ΑΡΗΣ το σετ με 25-21 και να κάνει το 2-1.

Η Θήρα κυριάρχησε στο τέταρτο σετ. Ξεκίνησε με 2-4 και προηγήθηκε με 4-10. Κάθε προσπάθεια του ΑΡΗ για να αντιδράσει έπεφτε στο κενό και οι φιλοξενούμενες μετέτρεψαν το 7-12 σε 10-21. Ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 14-21, αλλά το σετ έληξε με 16-25, με αποτέλεσμα να γίνει το 2-2.

Με μία αμφισβητούμενη απόφαση και τεχνική ποινή, η Θήρα προηγήθηκε με 1-3 στο τάι μπρέικ. Οι φιλοξενούμενες έκαναν το 3-6 και το 4-7 αλλά ο ΑΡΗΣ αντέδρασε και μείωσε σε 6-7. Η Θήρα ξαναπήρε προβάδισμα τριών πόντων (6-9 και 9-12) και κατέκτησε το σετ με 11-15, μαζί και τη νίκη με 2-3.

Τα σετ: 20-25, 25-21, 25-21, 16-25, 11-15.