Βόλεϊ Γυναικών: Η 10η νίκη του ΑΡΗ ήρθε με άνεση!

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του ΑΡΗ έκανε 10 τις νίκες της στη Volley League. Στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής, κέρδισε τον Αίαντα Ευόσμου στο κλειστό της Μίκρας με 3-0 σετ.

Οι «κιτρινόμαυρες» έδειξαν τις διαθέσεις τους από το ξεκίνημα και το 25-13 του πρώτου σετ και δε δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στη νίκη. Ο Γιάννης Τσαϊρέλης είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής στις νεαρές αθλήτριες της ομάδας και να κάνει το απαραίτητο ροτέισον εν όψει του ντέρμπι με τον Π.Α.Ο.Κ., το Σάββατο 4/12 στο κλειστό της Μίκρας.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 3-0. Οι φιλοξενούμενες πέρασαν με 4-5 πριν οι «κιτρινόμαυρες» ξαναπάρουν το προβάδισμα με 12-8. Ο ΑΡΗΣ αύξησε το προβάδισμά του στο 17-9 και το 21-11 και πήρε άνετα το πρώτο σετ με 25-13.

Στο δεύτερο σετ το ξεκίνημα ήταν ισορροπημένο (3-3) αλλά ο ΑΡΗΣ με σερί 6-0 πέρασε 9-3. Ο Αίας μείωσε σε 10-7 και 13-11. Τα κορίτσια του Γιάννη Τσαίρέλη ξαναπήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (17-13) και στη συνέχεια έκαναν το 23-17, με πρωταγωνίστρια την Μπαλογιάννη, παίρνοντας τελικά και το δεύτερο σετ, με 25-18.

Ο Αίας προηγήθηκε με 1-4 και 3-7 στο τέταρτο σετ. Ο ΑΡΗΣ αντέδρασε και με σερί 6-0 πέρασε με 9-7. Με το πόδι… πατημένο στο γκάζι πήρε διαφορά έξι πόντων (14-8) και άνοιξε την «ψαλίδα» στο 17-9 και το 19-10. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 21-15 αλλά ο ΑΡΗΣ πήρε το σετ χωρίς πρόβλημα (25-17) και έφτασε άνετα στο 3-0.

Τα σετ: 25-13, 25-18, 25-17.