Βόλεϊ Γυναικών: Ξεκίνησε καλά, δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του ΑΡΗ ηττήθηκε με 1-3 σετ από τον Παναθηναϊκό στη Μίκρα, στην αυλαία της κανονικής περιόδου της Volley League και τώρα στρέφει την προσοχή της στα play-offs.

Ο ΑΡΗΣ  μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 10-4. Ο Παναθηναϊκός μείωσε στους δυο (15-13) με τον ΑΡΗ όμως να διατηρεί το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του σετ και να το κατακτά με 25-21.

Στο δεύτερο σετ το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο μέχρι τα μισά περίπου, ωστόσο ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια αύξησε τη διαφορά στους επτά, κάνοντας το 10-17. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν ένα προβάδισμα πέντε πόντων (17-21), ωστόσο οι «κιτρινόμαυρες» κατάφεραν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του σετ και να μειώσουν  στους δυο (20-22). Στο πιο κρίσιμο σημείο όμως ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επικρατήσει με 22-25.

Παρεμφερής ήταν η εικόνα και στο τρίτο σετ με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και όλα να κρίνονται στις λεπτομέρειες. Ο Παναθηναϊκός πήρε ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων (16-19), το οποίο διατήρησε και μέχρι το τέλος (20-25).

Στο τέταρτο σετ, οι «κιτρινόμαυρες» είχαν «ξεμείνει» από δυνάμεις με τον Παναθηναϊκό να το κατακτά 14-25 και να παίρνει τη νίκη.

Τα σετ: 1-3 (25-21, 22-25, 20-25, 14-25).