Βόλεϊ Νεανίδων: Πρωταθλητής ΕΠΕΣΘ ο ΑΡΗΣ, 0-3 τον ΠΑΟΚ!

Η ομάδα Βόλεϊ Νεανίδων του ΑΡΗ κέρδισε με 0-3 σετ τον ΠΑΟΚ στην τελευταία μέρα του Final 4 της ΕΠΕΣΘ και στέφθηκε πρωταθλήτρια Θεσσαλονίκης, κατακτώντας τον τίτλο χωρίς να γνωρίσει ήττα!

Οι «κιτρινόμαυρες» έκαναν το «3 στα 3» στο Final 4 και χωρίς να έχουν γνωρίσει ήττα και στην κανονική περίοδο. Τα κορίτσια της Φανής Τρύψια ήταν ανώτερα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασαν δίκαια στον τίτλο, εξασφαλίζοντας και την απευθείας παρουσία τους στην τελική φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο σετ και έφτασε στο +5 (14-19). Ο ΠΑΟΚ έκανε την αντεπίθεσή του και μείωσε σε 17-19, όμως οι «κιτρινόμαυρες» κράτησαν ένα προβάδισμα 2-3 (20-23) πόντων και πήραν το πρώτο σετ με 21-25.

Ο αντίπαλος ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 5-2. Ο ΑΡΗΣ αντέδρασε άμεσα, ισοφάρισε σε 6-6 και πέρασε με 7-8. Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχείς και το σκορ έφτασε στο 14-14. Οι «κιτρινόμαυρες» πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 15-17 και 16-19. Με κρίσιμο μπλοκ η Νταφοπούλου έκανε το 19-23 και ο ΑΡΗΣ πήρε το σετ με 20-25, κάνοντας το 0-2.

Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 0-2 και 3-5 στο τρίτο σετ. Ο ΠΑΟΚ πέρασε με 11-10, αλλά οι «κιτρινόμαυρες» πήραν εκ νέου το προβάδισμα (14-16) και αύξησαν τη διαφορά σε 18-21. Ο αντίπαλος μείωσε σε 20-21, αλλά ο ΑΡΗΣ δεν ξανάχασε πόντο και με το 20-25 έκανε το 0-3, κατακτώντας τον τίτλο.

Τα σετ: 21-25, 20-25, 20-25.