Η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου της Ολλανδίας πέτυχε ρεκόρ Ολυμπιακών Αγώνων!

Η Ολλανδία συνέτριψε την Ζάμπια με το τελικό 10-3 στο πρώτο τους παιχνίδι στους φετινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο και κατεγράφη ρεκόρ στην ιστορία της διοργάνωσης.

Οι «οράνιε» που είχαν φτάσει και στον μεγάλο τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου γυναικών (2019) και παρουσιάζονται για πρώτη φορά σε Ολυμπιακούς Αγώνες, έγραψαν ιστορία… με το καλησπέρα.

Στο παιχνίδι τους απέναντι στην Ζάμπια, οι Ολλανδές έφτασαν στο εκπληκτικό 10-3 που αποτελεί ρεκόρ τερμάτων σε ένα ματς ποδοσφαιρικής αναμέτρησης στα χρονικά των Αγώνων.

Το σκορ στο πρώτο ημίχρονο ήταν στο 6-1 και στο δεύτερο ημίχρονο οι νικήτριες κατέβασαν ταχύτητα, πέτυχαν άλλα τέσσερα γκολ και δέχθηκαν δυο…