Τζόκοβιτς-Ντιμιτρόφ στο Λονδίνο

Νόβακ Τζόκοβιτς και Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ ξεπέρασαν τα πρώτα τους εμπόδια στο Queen’s Club και έκλεισαν ραντεβού στη φάση των «16» της διοργάνωσης

Ο άλλοτε κορυφαίος τενίστας στον κόσμο (Νο.22 πλέον), που είχε να αγωνιστεί στο τουρνουά από το 2010, επέστρεψε στα courts μετά την οδυνηρή ήττα του από τον Μάρκο Τσεκινάτο στο Παρίσι και νίκησε 6-2, 6-1 τον Αυστραλό Τζον Μίλμαν (Νο.63) σε μόλις 65 λεπτά.

Ο Ντίμι, από την πλευρά του, Νο.5 στην παγκόσμια κατάταξη, είχε πιο δύσκολη αποστολή, καθώς χρειάστηκε τρία σετ για να λυγίσει τον Βόσνιο Νταμίρ Ντζουμούρ (6-3, 6-7, 6-3) και να φανεί συνεπής στο ραντεβού με τον 31χρονο Σέρβο. Ο Βούλγαρος είχε κατακτήσει τον τίτλο το 2014.

Στο head to head η υπεροχή του Νόλε είναι ξεκάθαρη, καθώς σε επτά αγώνες έχει σημειώσει έξι νίκες. Δεν διανύει, ωστόσο, την καλύτερη φάση της καριέρας του και είναι χαρακτηριστικό ότι έχει σχεδόν έναν χρόνο να παίξει σε τελικό…