Το μελλοντικό Νο. 1 του κόσμου κοιτά κατάματα το πεπρωμένο του

Μια μέρα πριν αφήσει πίσω του (χρονολογικά) την εφηβεία ξέρει καλά πως προλαβαίνει ακόμη να πετύχει τα πάντα.

Μόλις πριν από μία εβδομάδα ο Σάσα Ζβέρεφ “προσγείωνε” τον Στέφανο Τσιτσιπά στην πραγματικότητα επικρατώντας 2-0 σετ (6-2, 6-4) στο τουρνουά της Ουάσινγκτον. Μια πραγματικότητα που υποδείκνυε ότι παρά τις σπουδαίες νίκες που είχε πετύχει μέσα στη χρονιά, ο νούμερο 3 της παγκόσμιας κατάταξης και σημαντικότερος εκπρόσωπος της Next Gen η οποία “εποφθαλμιά” την κορυφή, δεν ήταν ακόμη για τα “δόντια” του. Κάτι που έμοιαζε να επιβεβαιώνεται μέχρι τα μέσα του δεύτερου σετ της επόμενης φοράς που βρέθηκαν ο ένας απέναντι στον άλλον, χθες βράδυ στο Τορόντο. Μέχρι που -άγνωστο στο άμαθο μάτι πώς- ο Έλληνας τενίστας άλλαξε “τσιπάκι” κατά τη διάρκεια του αγώνα, νίκησε πρώτα μέσα στο μυαλό του το βάρος της ήττας κι αφού έδιωξε από πάνω του κάθε ίχνος “σεβασμού” για τον αντίπαλό του, πήρε αυτό που του άξιζε.