Ήττα στην παράταση για τους έφηβους

Η εφηβική ομάδα μπάσκετ του ΑΡΗ, ηττήθηκε στην παράταση με 84-80 από τον Ολυμπιακό (72-72 κ.δ.), στο τελευταίο παιχνίδι του χριστουγεννιάτικου τουρνουά του Προμηθέα.

Οι “κίτρινοι”, έκαναν ένα εξαιρετικό Α΄ ημίχρονο, χτίζοντας διψήφια διαφορά στο σκορ (51-34). Το Γ΄ δεκάλεπτο ήταν όμως καταστροφικό για τον ΑΡΗ, ο οποίος σκόραρε μόλις επτά πόντους, συνθήκη που εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός και μ’ επιμέρους σκορ 26-7, πήρε το προβάδισμα (58-60).

Στην τελευταία περίοδο, το ματς έγινε ροντέο, με την κόρνα της λήξης να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες (72-72). Στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, τα παιδιά του ΑΡΗ επηρεασμένα και από την κούραση, δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 31-15, 51-34, 58-60, 72-72, 80-84 (παρ.)

ΑΡΗΣ (Μπουσβάρος): Βλάσιος 32 (6), Σπόντης 3, Κοτρώτσιος 4, Γκοτσαμανίδης, Ανδρέου 4, Βάνης 9, Φρύδας, Βουρτζούμης 12 (4), Αργυρόπουλος 4, Νετζηπόγλου 12.

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Μωραΐτης 11 (1), Σταματίου 2, Κολόβερος 16 (1), Τσουμάνης 13, Οικονόμου 27 (2), Σανούδος, Ποκουσέφσκι 8 (1), Μάντακας 4, Μοσχόπουλος 2, Αυτιάς 1.