Νέα ήττα για τις γυναίκες του ΑΡΗ

Προβάδισμα για την κατάληψη της τέταρτης θέσης πήρε η Θέτιδα Βούλας μετά τη νίκη της με 3-1 σετ (25-20, 28-26, 21-25, 25-20) επί του ΑΡΗ στο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Η ομάδα των Νοτίων Προαστίων, τέταρτη στη βαθμολογία, με την 11η νίκη της αποσπάστηκε 5 πόντους (30-25) του πέμπτου ΑΡΗ που γνώρισε την 8η ήττα στο πρωτάθλημα. Η Θέτις είχε το πλεονέκτημα στο φιλέ (13-5 τα μπλοκ). Καθοριστικό για την εξέλιξη του ματς ήταν το δεύτερο σετ όπου ο ΑΡΗΣ είχε δύο χαμένα σετ μπολ στο 23-24 (φιλέ Μεταξά) και στο 24-25 (το «έσβησε» η Κωνσταντίνου). Το 28-26 για τη Θέτιδα που πήρε προβάδισμα 2-0 σετ έγινε με άουτ επίθεση της Γουγούση.

Μάχη μεγάλη έγινε και στο 4ο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι τον 19ο πόντο. Η Αργυροπούλου με επίθεση έβαλε μπροστά δύο πόντους την Θέτιδα (22-20), για να ακολουθήσει νέος πόντος από την Κωνσταντίνου για το 23-20. Τον πόντο αμφισβήτησαν έντονα οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι διαμαρτυρήθηκαν για διπλή μπαλιά στην πάσα της Δρακουλίδου στην Κωνσταντίνου.
Η Κύπρια ακραία ήταν η πρωταγωνίστρια του ματς καθώς είχε 25 πόντους με 50% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, 2 άσσους και 2 μπλοκ. Εντυπωσιακή εμφάνιση και από τη λίμπερο Ξηντάρα (72% υποδοχή) η οποία στο 9-8 του 4ου σετ έβγαλε δύο απίστευτες άμυνες σε ισάριθμες «βόμβες» της Μοντάνιο στην καλύτερη φάση του ματς.

Ο ΑΡΗΣ έδειξε επηρεασμένος από τα προβλήματα που αντιμετώπισε κατά τη διάρκεια της εβδομάδας καθώς έμειναν εκτός προπονήσεων τόσο η Μοντάνιο όσο και η Χουντιμά. Διψήφιες για την ομάδα του Τάκη Φλώρου ήταν οι Χουντιμά (21π.), η Μοντάνιο (12π.) και η Μεταξά (10π.). Το ντέρμπι ΑΣΠ Θέτις-ΑΣ ΑΡΗΣ αναβίωσε και την κόντρα πάγκων των προηγούμενων δεκαετιών ανάμεσα στους κορυφαίους Έλληνες κόουτς Γιάννη Νικολάκη και Τάκη Φλώρο.

Πριν από τη έναρξη της αναμέτρησης βραβεύτηκε η MVP της 13ης αγωνιστικής Αναστασία Γεωργιάδου.

Τα σετ: 3-1 (25-20, 28-26, 21-25, 25-20)

ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ (Νικολάκης): Δρακουλίδου 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Κωνσταντίνου 25 (21/41 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 67% υπ.), Γκουτιμένκο 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Τέιλορ 12 (11/28 επ., 1 μπλοκ), Αργυροπούλου 21 (16/34 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 46% υπ.), Γεωργιάδου 10 (8/12 επ., 2 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 72% υπ.), Χαριτωνίδη, Απλαδά, Στυλιανού.

ΑΣ ΑΡΗΣ (Φλώρος): Ζωΐδου 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μοντάνιο 12 (10/35 επ., 2 άσσοι, 60% υπ.), Πήττα 7 (3/10 επ.,1 άσσος, 3 μπλοκ), Γουγούση (0/7 επ.), Χουντιμά 21 (21/43 επ., 87% υπ.), Μεταξά 10 (6/16 ε., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Χίτζιου (λ, 58% υπ.), Πετρινόλη (40% υπ.), Μπάκα 4 (4/10 επ., 89% υπ.), Νταντούλα.