Ήττα για το εφηβικό του ΑΡΗ, κόντρα στο Περιστέρι

Δεύτερη ήττα για τους Έφηβους του ΑΡΗ – 24 πόντους και 14 ριμπάουντ ο Σιδηροηλίας, 21 πόντους και 7 ριμπάουντ ο Κουρτίδης

Ο αγώνας ξεκίνησε με πολύ ενέργεια και από τις δύο ομάδες και συνεχείς εναλλαγές του σκορ. Tο Περιστέρι έφτασε να προηγείται με +6 (18-12, 21-15), αλλά στα τελευταία 3:30 λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου, οι παίκτες του Δημήτρη Μπουσβάρου ανέτρεψαν τη διαφορά και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με διαφορά δύο πόντων υπέρ του (22-24).

Στον ίδιο ρυθμό κινήθηκε ο ΑΡΗΣ και στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, με τους Βαλάντη Κουρτίδη και Γιάννη Σιδηροηλία να ανεβάζουν την διαφορά υπέρ του ΑΡΗ, στο +6 (29-35). Οι παίκτες των -τυπικά- γηπεδούχων μείωσαν σε 33-35, αλλά ο ΑΡΗΣ “έτρεξε” ένα σερί 9-0, για να διαμορφώσει το 33-44, περίπου 2:30 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η ομάδα του Περιστερίου κατάφερε να μειώσει σε 37-44 και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε πολύ άσχημα για τον ΑΡΗ, ο οποίος είδε το +7 με το οποίο πήγε στα αποδυτήρια, να γίνεται +1 (46-47). To Περιστέρι πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ μετά από πολύ ώρα, με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (50-49). Ο ΑΡΗΣ βρέθηκε πίσω στο σκορ μέχρι και με -4 (55-51), για να ολοκληρώσει το δεκάλεπτο στο -2 (55-53). Το επιμέρους σκορ της περιόδου ήταν 18-9, με τον ΑΡΗ να παθαίνει “μπλάκ-άουτ” στις επιθετικές επιλογές του.

Το πρώτο πεντάλεπτο συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό για τις δύο ομάδες, ενώ περίπου πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, ο ΑΡΗΣ ήταν πίσω στο σκορ με 61-57. Ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 63-61 με τέσσερις πόντους από Κουρτίδη-Σιδηροηλία. Ο Βησσαρίου έστειλε ξανά την διαφορά στο +5 (66-61). Ο Νετζήπογλου μείωσε ξανά τη διαφορά στην απόσταση ενός τριπόντου (66-63).

Μετά από συνεχόμενα άστοχα σουτ, ο Σιδηροηλίας μείωσε στον πόντο (66-65), με λέι απ. Ο Καδράς αστόχησε κάτω από το καλάθι, αλλά το Περιστέρι πήρε επιθετικό ριμπάουντ και ο Καράμπελας αύξησε τη διαφορά στο +3 (68-65), 19″ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Σιδηροηλίας με 2/2 βολές μείωσε σε 68-67. Ήταν η σειρά του ΑΡΗ να κάνει φάουλ και έστειλε τον Καράμπελα στη γραμμή της φιλανθρωπίας, με 8″ να απομένουν. Ο παίκτης του Περιστερίου αστόχησε και στις δύο βολές αλλά οι παίκτες των “Κίτρινων” έχασαν το ριμπάουντ μέσα από τα χέρια τους και έστειλαν τον Καδρά στις βολές. Ο σέντερ της ομάδας των γηπεδούχων ευστόχησε σε μια βολή (69-67). Στα 6″ δευτερόλεπτα που έμειναν, ο ΑΡΗΣ δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την επίθεση του και η μπάλα έμεινε στα χέρια των παικτών του Δημήτρη Μπουσβάρου.

Περιστέρι (Παπαμάρκος): Καράμπελας 9 (1), Σκόρδος 6, Βησσαρίου 12 (4), Μιχάλης 5, Πλευράκης, Παπαδόπουλος 1, Σταυρακούκας 2, Χάλιος, Καδράς 26 (1), Μαυροκουκουλάκης, Καραμανλής 2, Κρασάκης 6

ΑΡΗΣ (Μπουσβάρος): Νετζήπογλου 9, Βλάσιος 3 (1), Σπόντης, Ανδρέου 3, Φρυδάς 3 (1), Βουρτζούμης, Κουρτίδης 21 (2), Σiδηροηλίας 24 (1), Κοτρώτσιος, Γκοτζαμανίδης, Βάνης 2, Αργυρόπουλος 2

Δεκάλεπτα: 22-24, 37-44, 55-53, 69-67