Άνετα και ωραία τα κορίτσια του ΑΡΗ!

Λίγες μέρες μετά τη νίκη στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, τα κορίτσια βόλεϊ του ΑΡΗ επικράτησαν άνετα με 3-0 σετ εντός έδρας του Ηλυσιακού, φτάνοντας τις 5 νίκες στο πρωτάθλημα

Οι “κιτρινόμαυρες” αθλήτριες είχαν καλή απόδοση, επέβαλαν τον ρυθμό τους στο παιχνίδι και δεν άφησαν σε κανένα σημείο του αγώνα να αμφισβητηθεί η ανωτερότητά τους. Ο ΑΡΗΣ πήρε καθαρό τρίποντο με 3-0 σετ στο ΔΑΚ Πυλαίας και πλέον στρέφει την προσοχή του στο επερχόμενο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στον Πειραιά (11/12).

Τα σετ: 25-15, 25-20, 25-18

Πως εξελίχθηκε το παιχνίδι

Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο ξεκίνημα του πρώτου σετ, όπως δείχνει το 9-9, όμως ο ΑΡΗΣ με ένα ξέσπασμα διαρκείας το πήρε εύκολα με 25-15.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε με 6-1 στο δεύτερο σετ. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 6-6. Ο Ηλυσιακός πέρασε με 8-11 και 9-13, αλλά τα κορίτσια του Γιάννη Τσαϊρέλη αντέδρασαν και πέρασαν με 14-13. Πήραν ένα προβάδισμα τριών πόντων (19-16 και 21-18) και κατέκτησαν και το δεύτερο σετ με 25-20.

Τα τρίτο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες μαζί (4-4). Ο ΑΡΗΣ πέρασε με 8-6 και 13-10 και όχι μόνο διατήρησε, αλλά αύξησε το προβάδισμα. Έκανε το 22-16 και έφτασε άνετα στην κατάκτηση του σετ με 25-18, παίρνοντας τη νίκη με 3-0.