Βόλεϊ γυναικών: Σπουδαία νίκη με μεγάλη ανατροπή ο ΑΡΗΣ

Κιτρινόμαυρο και με επικό τρόπο βάφτηκε το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς στην Volleyleague Γυναικών

Ο ΑΡΗΣ παρότι βρέθηκε να χάνει με 0-2 σετ από τον Παναθηναϊκό στο κλειστό της Μίκρας, κατάφερε να τουμπάρει το παιχνίδι και με επικό τρόπο να φτάσει στην ανατροπή-νίκη με 3-2 στο τάι μπρέικ.

Οι κιτρινόμαυρες ήταν νευρικές στο ξεκίνημα του παιχνιδιού “χαρίζοντας” ουσιαστικά τα δύο πρώτα σετ στον Παναθηναϊκό (15-25 και 13-25). Σε εκείνο το σημείο ωστόσο έδειξαν πυγμή, μειώνοντας αρχικά σε 1-2 σετ (32-30) και ύστερα έφτασαν στην ισοφάριση (25-23), για να κατακτήσουν εν τέλει τη νίκη με επική ανατροπή στο τάι μπρέικ έχοντας και τη ψυχολογία με το μέρος τους.

Η εξέλιξη του αγώνα

“Με το καλημέρα” της Volley League ο ΑΡΗΣ έβαλε υποψηφιότητα για την ανατροπή της χρονιάς! Η ομάδα του Θανάση Δράμπα κέρδισε με 3-2 τον Παναθηναϊκό στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Ο ΑΡΗΣ βρέθηκε πίσω με 0-2 στα σετ, ενώ στο τρίτο ο ΠΑΟ είχε συνολικά έξι “ματς μπολ”. Κι όμως, οι “κιτρινόμαυρες” έδειξαν μεγάλη ψυχή και όχι μόνο πήραν το τρίτο σετ, αλλά και τα δύο επόμενα, φτάνοντας στη σπουδαία νίκη.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο σετ και προηγήθηκε με 4-9. Ο ΑΡΗΣ αντέδρασε και μετέτρεψε το 9-13 σε 13-13 και 14-14, όμως οι “πράσινες” απάντησαν με ένα σερί 0-7, που έγραψε το 14-21, με αποτέλεσμα να πάρουν το πρώτο σετ με 15-25.

Οι φιλοξενούμενες κυριάρχησαν και στο δεύτερο σετ. Μετά το αρχικό 2-2, πήραν τα ηνία και προηγήθηκαν με 6-12 και 9-20, φτάνοντας στο 0-2 με σκορ 13-25.

Το τρίτο σετ ήταν συγκλονιστικό. Ο ΑΡΗΣ ήταν κυρίαρχος στο ξεκίνημα και προηγήθηκε με 8-4 και 13-7. Ο ΠΑΟ αντέδρασε και πέρασε με 17-19. Λίγο αργότερα έκανε το 22-24, όμως οι “κιτρινόμαυρες” δεν παραδόθηκαν. Παρά τα τέσσερα συνεχόμενα ματς – μπολ του αντιπάλου, πήραν τελικά το σετ με 32-30, μειώνοντας σε 1-2.

Ο ΑΡΗΣ είχε το ψυχολογικό αβαντάζ και πήρε το προβάδισμα από το ξεκίνημα, στο τέταρτο σετ. Προηγήθηκε 5-1 και 11-5 και ποταν ο ΠΑΟ αντέδρασε (12-11), έ4κανε το 15-12. Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν (18-18), ο ΑΡΗΣ έκανε 4-0 για το 22-18, όμως οι “πράσινες” μετέτρεψαν το 23-20 σε 23-23. Όμως τα κορίτσια του Δράμπα ήταν πιο ψύχραιμα και έκαναν το 25-23, ισοφαρίζοντας σε 2-2 τα σετ.

Τίποτα δεν μπορούσε να σταματήσει τον ΑΡΗ στο τάι μπρέικ. Το 4-1 και το 6-2 έδειξε τις προθέσεις του, έκανε το σκορ 12-5 και πήρρ το σετ με 15-6, ολοκληρώνοντας τη μεγάλη ανατροπή και παίρνοντας τη νίκη.

Τα σετ: 15-25, 13-25, 32-30, 25-23, 15-6.