Θύμισε ΑΡΗ…

Σημαντική νίκη για τους «κίτρινους», στην προσπάθεια τους να καλύψουν το χαμένο έδαφος

Νικηφόρα ξεκίνησε η εποχή Φίνου στον ΑΡΗ, ο οποίος επικράτησε εύκολα της Παναχαϊκής στη Μίκρα, με 3-0 σετ.

Ίσως ο καλύτερος φετινός ΑΡΗΣ, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα της Πάτρας, που μόνο σε ελάχιστα σημεία του αγώνα μπόρεσε να είναι ανταγωνιστική, φεύγοντας έτσι με άδεια χέρια από τη Θεσσαλονίκη. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, η επιστροφή του Νίκου Ρουμελιώτη, για πρώτη φορά μετά την αποχώρηση του από τους «κίτρινους», αλλά και η παρουσία οπαδών των φιλοξενούμενων στις κερκίδες της Μίκρας.

Η νίκη επί της Παναχαϊκής, ήταν η πρώτη για τους «κίτρινους» φέτος στη Μίκρα, πρώτη «καθαρή» και δεύτερη συνολικά στη σεζόν.

Ο αγώνας

Τα πρώτα δύο σετ εξελίχθηκαν σε ρυθμούς… προπόνησης για τον ΑΡΗ, που ήταν άλλη ομάδα, σε σχέση με τις τελευταίες του εμφανίσεις. Η παρουσία των Αρμενάκη, Παπαδημητρίου και Κυριακίδη ταυτόχρονα στο γήπεδο, και η καινοτομία του Φίνου να βγαίνει ο τελευταίος ως κεντρικός ανά διαστήματα, έδωσε στους «κίτρινους» άλλη πνοή στην επίθεση, αλλά και στην άμυνα Κάτι που φανερώνει και το σκορ των δύο σετ (25-18 και 25-17). Με την Παναχαϊκή να μην βρίσκει λύσεις απέναντι στο στήσιμο των γηπεδούχων.

Η απέλπιδα προσπάθεια από τους Πατρινούς για να πάρουν κάτι από το παιχνίδι έγινε στο τρίτο σετ, όταν και έδειξαν σημάδια αντίδρασης για πρώτη φορά στο ματς, κρατώντας επαφή με το σκορ. Ακόμα κι έτσι όμως, ο ΑΡΗΣ δεν έχασε το ρυθμό και τη συγκέντρωση του, και διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα μέχρι το τέλος, πήρε το τρίτο σετ (25-20) και μαζί τρεις σημαντικούς βαθμούς.

Τα σετ: 25-18, 25-17, 25-20

AΡΗΣ (Φίνος): Κυριακίδης 14π (13/24 επ, 1 μπλοκ), Ντινάς 4 (1/3 επ, 3 μπλοκ), Παπαδημητρίου 13 (10/14 επ, 3 μπλοκ), Χαριτωνίδης 4 (1/1 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χατζηπαραδείσης 6 (3/5 επ, 3 μπλοκ), Αρμενάκης 15 (14/23 επ, 1 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 80% υπ – 33% άριστες)

Παναχαϊκή (Λυκούδης): Ραντούνοβιτς 5π (5/11 επ), Ρουμελιώτης Νίκος 14 (14/32 επ), Αγγελόπουλος, Βασιλάκος 5 (4/14 επ, 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης Παναγιώτης 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ), Βλαχοστάθης 3 (3/5 επ) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 67% υπ – 25% άριστες), Ντονάς 2 (2/3 επ), Λιβαθηνός, Μαυραγάνης 1 (1/2 επ), Πεφανής 1 (1/5 επ).