Νίκες για Γιουνάιτεντ, Σίτι

«Σκούρα» τα βρήκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Κάροου Ρόουντ»,παραλίγο έκπληξη στο «Ετιχαντ», απολαυστικό ματς έγινε στο «Απτον Παρκ».

«Σκούρα» τα βρήκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Κάροου Ρόουντ», όπου κατάφερε τελικά να νικήσει 1-0 τη Νόριτς παρότι παρατάχθηκε αποδεκατισμένη, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Premier League. Ωστόσο, αν και απουσίαζαν οι Ρούνι, Φαν Πέρσι, Βαλένσια, Νάνι, Φελαϊνί, Φέρντιναντ και Ραφαελ, και ενώ δεινοπάθησε στο πρώτο ημίχρονο, η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Champions League, βελτιώθηκε στο δεύτερο και ο Γουέλμπεκ στο 57` τής χάρισε τη νίκη.

Η σύνθεση της Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Σμόλινγκ, Εβανς, Βίντιτς, Εβρά, Κλέβερλι, Κάρικ, Γιανγκ, Καγκάουα (69΄ Γιανουζάι), Γκιγκς (46΄ Γουέλμπεκ), Ερνάντες (87΄ Φλέτσερ).

Παραλίγο έκπληξη στο «Ετιχαντ» όπου η Κρίσταλ Πάλας άντεξε για 66 λεπτά στην πίεση της Μάντσεστερ Σίτι. Ομως, η πρωτοπόρος (τουλάχιστον μέχρι το αυριανό ματς της Αρσεναλ) της Πρέμιερ Λιγκ επικράτησε με γκολ του Τζέκο, 1-0, στη δέκατη διαδοχική εντός έδρας νίκη της.

Απίστευτο ρεκόρ πέτυχε η Χαλ συντρίβοντας 6-0 τη Φούλαμ. Αυτή ήταν η μεγαλύτερη νίκη για τους “Τίγρεις” στην ιστορία τους στην Premier, μέχρι σήμερα δεν είχαν πετύχει ποτέ περισσότερα από τρία γκολ σε ένα ματς, ενώ στην τρέχουσα σεζόν είχαν σημειώσει συνολικά 7 στους 18 προηγούμενους αγώνες τους! Ο Γιώργος Καραγκούνης ήπιε σχεδόν ολόκληρο το… πικρό ποτήρι, καθώς αντικαταστάθηκε στο 75΄ με το σκορ στο 5-0 σε βάρος της ομάδας του. Ακόμα πιο απίστευτο είναι το γεγονός ότι όλα τα γκολ των γηπεδούχων σημειώθηκαν στο β΄ ημίχρονο σε διάστημα μικρότερο των 40 λεπτών.

Απολαυστικό ματς έγινε στο «Απτον Παρκ», όπου η Γουέστ Χαμ και η Γουέστ Μπρομ αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3. Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Νικολά Ανελκά που πέτυχε τα πρώτα δύο γκολ των φιλοξενούμενων (40΄, 45+1΄) και παράλληλα σκόραρε για πρώτη φορά μετά από τον Αύγουστο του 2011 επί ευρωπαϊκού εδάφους (20/8/2011 το τελευταίο του γκολ για την Τσέλσι στο 2-1 επί της Γουέστ Μπρομ).

«Φωτιά» πήρε το ματς μέσα στο πεντάλεπτο 65` – 69` όταν το σκορ από 1-2 υπέρ των «Μπάγκις», διαμορφώθηκε στο τελικό 3-3, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν και δοκάρι στο 80` με τον Μπεραχίνο.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:

Γουέστ Χαμ – Γουέστ Μπρομ 3-3
(4΄ Κόουλ, 65΄ Μάιγκα, 67΄ Νόλαν – 40΄, 45+1΄ Ανελκά, 69΄ Μπεραχίνο)

Αστον Βίλα – Σουόνσι 1-1