Κράτησε την κορυφή η Αρσεναλ

Το φλουρί… έπεσε στην Αρσεναλ αφού στο 88` και στο 92ο λεπτό κατάφερε να πάρει τη νίκη από τη Κάρντιφ και να κρατήσει την κορυφή της premier league στην πρωτοχρονιάτικη αγωνιστική.

Η λύτρωση ήρθε στο τέλος για την Άρσεναλ που κατάφερε να σπάσει το «ρόδι» στο 88’ με τον Μπέντνερ (τραυματίστηκε στους πανηγυρισμούς), ενώ ακολούθησε ακόμα ένα τέρμα στις καθυστερήσεις με τον Γουόλκοτ για να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Η Σίτι με τη σειρά της κέρδισε μεν με 3-2 τη Σουόνσι, αλλά παρέμεινε στη δεύτερη θέση, ενώ εντός έδρας ήττα σοκ δέχθηκε η Γιουνάιτεντ από την Τότεναμ με 2-1, που την προσπέρασε κιόλας στη βαθμολογία.

Νίκες Τσέλσι και Λίβερπουλ που ανέβηκε στην τέταρτη θέση μετά την απώλεια της Εβερτον.

Τελευταίο χρονικά ματς (19:30) είναι αυτό ανάμεσα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και στην Τότεναμ.