Πλήρωσε το κακό ξεκίνημα

από Haris Mol

Ο ΑΡΗΣ δεν μπόρεσε ποτέ να επιστρέψει από το -16 της πρώτης περιόδου, παρά την αντεπίθεση με κορυφαίο τον Μούρτο και γνώρισε άλλη μία ήττα, την τρίτη στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια, χάνοντας έδαφος στην βαθμολογία.

Το ξεκίνημα για τον ΑΡΗ ήταν τραγικό από αμυντικής πλευράς μιας και δεν μπόρεσε να επιβάλλει τον ρυθμό του και να σταματήσει την Κηφισιά. Οι «κίτρινοι» ισοφάρισαν σε 4-4 αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, μιας και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 15-8 και με 22-12 στο όγδοο λεπτό. Οι παίκτες του Μίνιτς δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και βρέθηκαν στο -16 (32-16) στην εκπνοή της πρώτης περιόδου μετά από τρίποντο του Λιακόπουλου.
Οι αλλαγές του Μίνιτς φάνηκε για λίγο να επηρεάζουν θετικά την ομάδα του μιας και ο Τσακαλέρης πρόσφερε λύσεις στην επίθεση. Αμυντικά ο ΑΡΗΣ συνέχισε να έχει προβλήματα, αλλά κατάφερε να μειώσει αρχικά σε 37-27 στο 16ο λεπτό και σε 42-35 με καλάθι του Βεζένκοφ στο 19ο λεπτό, πριν η διαφορά πάει και πάλι άνω των δέκα πόντων στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (46-35).
Με την έναρξη της τρίτης περιόδου ο ΑΡΗΣ  δεν έδειξε κάποια σημάδια αντίδρασης, με την διαφορά να παραμένει στο μεγαλύτερο διάστημα άνω των δέκα πόντων. Μάλιστα στο 24ο λεπτό έφτασε στους 15 πόντους (56-39), με τον Σπύρο Μούρτο να προσπαθεί μόνος του ουσιαστικά με τρίποντα να μειώσει την… ψαλίδα ανάμεσα στις δύο ομάδες, με το 60-48 να είναι το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Μούρτος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με τους συμπαίκτες του να ακολουθούν και να κάνουν την ολική… επαναφορά στο πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου. Οι «κίτρινοι» έκαναν ένα σερί 10-3 για να μειώσουν σε 63-58 στο 33ο λεπτό, ενώ η διαφορά έπεσε ακόμα και στους τέσσερις πόντους (66-62) στο 37ο λεπτό. Όμως η Κηφισιά αντέδρασε και βρήκε λύσεις στην επίθεση, ενώ ένα τρίποντο του Τσαλδάρη έκανε το 75-66 και ουσιαστικά έδωσε τέλος στις ελπίδες των «κιτρίνων», πριν το τελικό 81-74. Τα δεκάλεπτα: 32-16, 46-35, 60-48, 81-74.
Κηφισιά: βασίλιεβιτς 10 (2), Λιακόπουλος 10 (2), Κρόκερ 17 (1), Κομποδιέτας, Σιούτης, Γουντς 4, Τσαλδάρης 18 (4), Αμπεγκόγις 2, Κακιούζης 8, Μπάρλος 7 (1).
ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 2, Χαντ, Πελεκάνος 10, Γκίκας 2, Τσακαλέρης 7, Ασημακόπουλος 9, Χαρίσης 6, Βεζένκοφ 12, Μούρτος 14 (4), Αθηναίου 12 (1).