Εντυπωσιακή η Εθνική

Εντυπωσιακή πρεμιέρα για την Εθνική Εφήβων! Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο και αποδίδοντας όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα νίκησε 83-55 τη Νότια Κορέα, για την πρώτη αγωνιστική του Παγκοσμίου πρωταθλήματος U19!

Κορυφαίος ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης με 16 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ, με τους Μήτογλου και Τσαλμπούρη να προσθέτουν από 12 πόντους ο καθένας.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, η Εθνική μας προσπάθησε να επιβάλει το ρυθμό της, ωστόσο η Κορέα κρατούνταν στο ματς χάρη στα τρίποντα (13-14). Ο Μήτογλου, όμως, ήταν σε καλή μέρα και έτσι διατηρούσε μπροστά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (16-19). Σχεδόν ίδια ήταν η εικόνα και στη δεύτερη περίοδο, με τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου να έχουν… πατήσει στη διαφορά που είχε διαμορφωθεί και να τη διατηρούν (24-21). Μάλιστα, στη συνέχεια η Εθνική «έσφιξε» την άμυνά της και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο πήγε στο +12 (24-36). Ωστόσο, κάποια λάθη στο τέλος, έδωσαν την ευκαιρία στους Ασιάτες να μειώσουν σε 28-36.

Ήδη από την πρώτη επίθεση του δευτέρου ημιχρόνου, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξέφυγε με διψήφιο αριθμό πόντων (28-38). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Εθνική μας είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς, φτάνοντας ακόμα και στο +17 (31-48) στα μισά της περιόδου. Οι Κορεάτες δεν έδειχναν πως μπορούσαν να μπουν ξανά στο παιχνίδι και έτσι το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου διαμορφώθηκε στο 41-56. Πλέον το ματς είχε πάρει διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς το ελληνικό… πάρτι με καλεσμένη την Κορέα κρατούσε καλά στο παρκέ, με τη διαφορά να ξεφεύγει και πάνω από τους 20 πόντους (72-49). Έτσι και οι δύο ομάδες περίμεναν το τελικό αποτέλεσμα, το οποίο ήταν το 55-83.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 28-36, 41-56, 55-83

Νότια Κορέα (Κιμ): Κουόν, Μπιεόν 4, Γιου 6, Ζανγκ, Γιαννκγ,Γεόν 20, Παρκ 5, Σονγκ 16, Κιμ, Γιανγκ Χ, Κιμ 2,Λι 2

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος, Λούντζης 5, Κώττας 10, Ντόρσεϊ 11, Μήτογλου 12, Μουράτος 4, Σκουλίδας 4, Τσαλμπούρης 12 (5ασ.), Μπιλλής 4, Σταμάτης 5, Παπαγιάννης 16 (16 ριμπ.)