Κάνει… την πλάκα του ο Τζόκοβιτς

O κορυφαίος τενίστας στον κόσμος κέρδισε 6-3, 6-3, 6-3 τον Μπέρναρντ Τόμιτς (Νο.25) και μπαίνει στη δεύτερη εβδομάδα του Wimbledon χωρίς να έχει χάσει σετ.

Ο επόμενος αντίπαλός του είναι ο Νοτιοαφρικανός Κέβιν Άντερσον, Νο.14 στον κόσμο, που κέρδισε 6-4, 7-6(6), 6-3 τον Αργεντινό Λεονάρντο Μάγερ και έφτασε… αθόρυβα στον τέταρτο γύρο.

Ο Νόλε είναι το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση, αλλά ο 29χρονος τενίστας είναι ικανός τουλάχιστον να βάλει δύσκολα στον 28χρονο Σέρβο… Ο Τζόκερ μετράει τέσσερις νίκες στις πέντε προηγούμενες αναμετρήσεις τους.

Σε ό,τι αφορά το ματς με τον 23χρονο Αυστραλό, ο Τζόκοβιτς ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Με αξιόπιστο σερβίς και εξαιρετικές επιστροφές έφτασε στη νίκη μετά από 93 λεπτά αγώνα.