Νίκησε και περιμένει

Μετά τη νίκη αυτή, η Εθνική περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της για τις θέσεις 9-16 – Τι έκαναν οι τρεις παίκτριες του ΑΡΗ.

Ντέρμπι για ένα ημίχρονο ήταν το σημερινό παιχνίδι της Εθνικής απέναντι στην Λευκορωσία. Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως, με ένα επιμέρους σκορ 17-4 τα κορίτσια του Γιάννη Γερεουδάκη πήραν μία διαφορά ασφαλείας την οποία και κράτησαν μέχρι το τέλος του αγώνα.

Η Τατιάνη Τζιότζιου αγωνίστηκε για 9 λεπτά χωρίς να σκοράρει (0/1 δίποντα), η Βάσω Παπαρδέλα μπήκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, ενώ η Μαρία Κατσαμούρη δεν πήρε χρόνο συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 10-12, 21-28, 38-32, 51-42.

ΕΛΛΑΔΑ (Γερεουδάκης): Τζουγκράκη 4, Στεφάνου 2, Αρσένογλου, Κατσαμούρη, Κολλάτου 14 (2), Ντάνου 9 (1), Δημητριάδου 7, Παπαρδέλα, Γεροστέργιου, Τζιότζιου, Βιντσιλαίου 1, Δανδουλάκη 14 (16 ριμπ.).

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ (Ιβανούσκαγια): Ρούκσα, Αντάστσικ, Ζελίνσκαγια, Μπρούτσκαγια 2, Ίνκινα 16 (1), Ριμπάλκα 2, Μιασνίκοβα 4, Σούστσικ 4, Χούρινα, Λάπο 6, Μπριχ 8 (12 ριμπ.), Καρτσεούσκαγια.