Ήττα για τους Παίδες

Δεν κατάφερε η Εθνική να πάρει την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Eurobasket U16 αφού έχασε από την Αγγλία.

Κακά νέα για την Εθνική ομάδα Πάιδων αφού δεν κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση για την προημιτελική φάση του Eurobasket U16 και ηττήθηκαν από την Αγγλία με τελικό σκορ 50-60.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έπαιξε καλά έχοντας ένα ικανοποιητικό προβάδισμα, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Πολλά λάθη, αστοχία και κακές επιλογές ήταν στοιχεία τα οποία εκμεταλλεύτηκαν οι Άγγλοι παίρνοντας στην τρίτη περίοδο, διψήφια διαφορά πόντων.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ελλάδα μείωσε στους 4 πόντους (47-51, 39′) χωρίς όμως να καταφέρει κάτι καλύτερο.

Εκπληκτικός σε ένα ακόμη παιχνίδι ο Δημήτρης Μωραΐτης με 25 πόντους (8/8β., 7/15δ., 1/7τρ.), 11 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα και μόλις ένα λάθος.

Μένει ένα ακόμη ματς για να ολοκληρωθεί η συγκεκριμένη φάση με αντίπαλο τη Γερμανία, ωστόσο το αποτέλεσμα του συγκεκριμένου αγώνα μπορεί να κρίνει πράγματα μόνο ως προς την αποφυγή του υποβιβασμού και όχι της πρόκρισης,