Σάρωσε η Εθνική μας την Νορβηγία

Με μεγάλη νίκη, με 44-18 επί της Νορβηγίας, συνδυάστηκε το ντεμπούτο της Εθνικής Ελλάδας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κορασίδων Β’ Κατηγορίας.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ήταν εντυπωσιακό στην πρεμιέρα του στη διοργάνωση, που φιλοξενείται στην ΠΓΔΜ. Δεν συνάντησε καμία δυσκολία να ξεπεράσει το εμπόδιο των Σκανδιναβών, που στο πρώτο και το τρίτο δεκάλεπτο δεν κατάφεραν καν να σκοράρουν! Με double double τελείωσε η Μαρία Αναστασοπούλου, με 11 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Η ομάδα του Τάκη Μπακογεώργου με όπλο την καλή της άμυνα δεν συνάντησε δυσκολία κόντρα στη Νορβηγία. Από την αρχή της αναμέτρησης πήγε τα ηνία και με 10-0 έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο. Το σερί έφτασε στο 15-0, στο 12.35’, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 20-10. Στο δεύτερο μέρος οι Ελληνίδες διεθνείς με νέο σερί 15-0 διαμόρφωσαν το σκορ σε 35-10. Στο 31’, μάλιστα, η ψαλίδα της διαφοράς πήγε στο +37 (37-10). Το τελικό 44-18 αφήνει υποσχέσεις για τη συνέχεια της διοργάνωσης. Η καλή αμυντική λειτουργία ήταν το σημαντικότερο πλεονέκτημα της Εθνικής, ενώ κυριάρχησε και στη μάχη των ριμπάουντ (64 έναντι 42).

Δεκάλεπτα: 10-0, 20-10, 35-10, 44-18.
Eλλάδα (Μπακογεωργός): Φάρου, Τσινέκε Α., Τσινέκε Ε. 4, Μυλωνάκη 7, Χατζηβασιλείου 3 (1), Δημητριάδου 3, Χρυσανθίδου, Παναγιωτοπούλου, Αναστασοπούλου 11 (13 ριμπ.), Τσιχλάκη (8 ριμπ., 0/10 τρίπ.), Κοντογεώργου 5 (1), Καραμπάτσου 3.
Νορβηγία: Χάνεσταντ, Μιντεστβέντ 5 (1), Σκόρπεν 9 (1), Ούγκεν, Νίλσεν, Φρέϊ, Μπένστεν 2, Χάνσεν, Γιόχανσεν 2, Γκούντερσεν.