Νίκη με υπογραφή Τσινέκε

Με κορυφαίες τις Έλενα και Κατερίνα Τσινέκε του ΑΡΗ αλλά και τη Βαρβάρα Μυλωνάκη που "άγγιξε" το τριπλ νταμπλ, η Εθνική Κορασίδων επικράτησε χθες του Λουξεμβούργου με 46-44 και βαδίζει ολοταχώς για την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Στηριζόμενη σε έναν ακόμα αγώνα στην εξαιρετική της άμυνα, η Εθνική Κορασίδων κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Λουξεμβούργου και να πάρει τη δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση. Όπως αποδεικνύει και το τελικό σκορ, το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης (μετά το αρχικό 3-11 στο 5′ υπέρ του Λουξεμβούργου). Η Εθνική προηγήθηκε με 4 (46-42 στο 39′) και κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και τους δύο βαθμούς της νίκης μέχρι το τέλος.

Οι δύο “κιτρινόμαυρες” παίκτριες σημείωσαν τους 28 από τους 46 συνολικά πόντους της ομάδας και μαζί με τη Βαρβάρα Μυλωνάκη έγειραν την πλάστιγα υπέρ της Ελλάδας.

Η Κατερίνα Τσινέκε αγωνίστηκε για 37 λεπτά και σημείωσε 13 πόντους (7/7 βολές, 3/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα), πήρε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ κι έκλεψε τη μπάλα 3 φορές.

Η Έλενα Τσινέκε ήταν η πρώτη σκόρερ της Εθνικής με 15 πόντους (1/4 βολές, 7/12 δίποντα, 0/4 τρίποντα) και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 κόψιμο σε 39 λεπτά συμμετοχής.

Δεκάλεπτα: 11-13, 20-22, 36-34, 46-44.

Ελλάδα (Μπακογεώργος): Φάρου, Τσινέκε Κ. 13, Τσινέκε Ε. 15, Μυλωνάκη 13 (1), Χατζηβασιλείου, Δημητριάδου, Χρυσανθίδου, Παναγιωτοπούλου, Αναστασοπούλου 1, Τσιχλάκη 2, Κοντογεώργου 2, Καραμπάτσου.

Λουξεμβούργο: Μπετεντόρφ, Σιμόν 10, Νταμάν, Νιρενμπέργκ 2, Σίντγκεν 4, Σμίντ, Μίλερ 2, Μαχ 9 (1), Βουγιάκοβιτς 17 (2).