Στην έδρα του… δαγκώνει

Δεύτερη νίκη σε τρεις αγώνες για την ομάδα του Γιάννη Μέλκα.

Στις νίκες επέστρεψε ο ΑΡΗΣ μετά την ήττα τυ από τον ΠΑΟΚ την περασμένη εβδομάδα στο κλειστό της Πυλαίας. Οι “κίτρινοι” επικράτησαν του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με 3-2 σετ, πέτυχαν την δεύτερη τους νίκη σε τρείς αγώνες πρωταθλήματος και βρίσκονται πλέον στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Παρά το γεγονός ότι ο Εθνικός προηγήθηκε δύο φορές στα σετ (0-1 και 1-2 αντίστοιχα), οι παίκτες του ΑΡΗ βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να αντιστρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να πάρουν εν τέλει τη νίκη στο τάι-μπρέικ.

Οι “κίτρινοι” στην αρχή του παιχνδιού αντιμετώπισαν πρόβλημα απέναντι στο μπλοκ των φιλοξενούμενων, υποπίπτωντας παράλληλα και σε αρκετά λάθη. Στην συνέχεια όμως περιόρισαν τα λάθη τους, κατάφεραν να βγάλουν μεγάλες άμυνες και με τους Κυριακίδη, Τζελάτι και Γκιρτζίκη να δίνουν τις λύσεις επιθετικά, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Τα σετ: 19-25, 25-18, 22-25, 25-16, 15-12.

ΑΡΗΣ (Μέλκας): Κυριακίδης 16 (11/23 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ – 36% άριστες), Γκιρτζίκης 10 (6/8 επ, 4 μπλοκ), Χαριτωνίδης 4 (1/3 επ, 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 12 (9/11 επ, 3 μπλοκ), Σωτηρίου 6 (5/13 επ, 1 άσσος, 38% υπ -31% άριστες), Τζελάτης 22 (20/43 επ, 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 88% υπ -71% άριστες), Κουτσονίκας, Παπαϊακώβου, Μούχλιας 4 (4/9 επ, 85% υπ – 46% άριστες), Παπασταματάτος.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κώστας 7 (4/16 επ, 3 άσσοι, 68% υπ -42% άριστες), Σούλιαγιτς 21 (19/51 επ, 2 μπλοκ), Τουρανιάνιν 11 (9/13 επ, 2 μπλοκ), Κασαμπαλής 3 (1/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κιόσης 14 (9/17 επ, 5 μπλοκ), Δαλακούρας Ανέστης 9 (7/30 επ, 2 μπλοκ, 61% υπ -28% άριστες) / Δαρίδης (λ, 53% υπ – 32% άριστες), Βλαχόπουλος.