Νέα ήττα στο τάι-μπρέικ για τον ΑΡΗ

Την 2η συνεχόμενη ήττα του, και 6η συνολικά, στο πρωτάθλημα γνώρισε ο ΑΡΗΣ,  οποίος έχασε στο τάι-μπρέικ με 3-2 σετ εκτός έδρας από την Παναχαϊκή. Τρίτο διαδοχικό ματς του ΑΡΗ που κρίνεται στην διαδικασία του τάι-μπρέικ.

Η ομάδα του Γιάννη Μέλκα ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι, όμως τα διαδοχικά λάθη και οι κακές επιλογές, έδωσαν την δυνατότητα στους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ και να κατακτήσουν με ευκολία το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ το σκηνικό αντιστράφηκε. Οι παίκτες του Γιάννη Μέλκα παίζοντας με συγκέντρωση, κατάφεραν να ισοφαρίσουν εύκολα.

Θρίλερ και… τάι-μπρέικ:

Στο τρίτο και το τέταρτο σετ, το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίλερ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με 2-1 σετ για να έρθει η απάντηση των “κιτρίνων” στο τέταρτο και να στείλει το ματς στο τάι-μπρέικ.

Στην διαδικασία του τάι-μπρέικ, η Παναχαϊκή εκμεταλλευόμενη και την κούραση των αντιπάλων της, “έχτισε” από νωρίς διαφορά ασφαλείας στο σκορ και κατάφερε να φτάσει στη νίκη.

Μετά και από το σημερινό αποτέλεσμα, η ομάδα του Γιάννη Μέλκα παρέμεινε στην 8η θέση με 10 βαθμούς. Από την πλευρά τους οι Πατρινοί έβαλαν τέλος στο σερί των 4 ηττών και βρίσκονται στην 10η θέση με 8.

Τα σετ: 25-15, 13-25, 25-22, 23-25,15-11

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Ντονάς 9 (4/14 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 17% υπ -17% άριστες), Λιβαθηνός 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Τακουρίδης 10 (5/11 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ρουμελιώτης Νίκος 17 (17/38 επ), Σαρικεΐσογλου 20 (16/23 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 67% υπ – 38% άριστες), Βλαχοσταθης 13 (9/11 επ, 4 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 69% υπ – 26% άριστες), Χριστιάς, Μαυραγάνης, Βασιλάκος 4 (2/8 επ, 2 μπλοκ, 75% υπ – 50% άριστες), Κωστόπουλος

ΑΡΗΣ (Μέλκας): Κυριακίδης 22 (17/30 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 59% υπ – 14% άριστες), Παπαΐακώβου 3 (0/2 επ, 3 άσσοι), Χαριτωνίδης 9 (4/4 επ, 5 άσσοι), Ανδρεάδης 6 (5/12 επ, 1 άσσος), Σωτηρίου 1 (1/7 επ, 47% υπ – 33% άριστες), Τζελάτης 17 (14/27 επ, 3 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 93% υπ – 47% άριστες), Κουτσονίκας, Μήλης, Μούχλιας 6 (6/9 επ, 43% υπ – 21% άριστες), Παπασταματάτος.