Άνετα οι κορασίδες

Χωρίς ν’ αντιμετωπίσουν το παραμικρό πρόβλημα, οι κορασίδες του ΑΡΗ κέρδισαν εύκολα, εκτός έδρας, τον Μαντουλίδη Θέρμης με 75-32 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ και είπαν "αντίο" με νίκη στο 2015.

Οι “κίτρινες” είχαν εξ’ αρχής τον έλεγχο του αγώνα και στα μισά τς 2ης περιόδου, στηριζόμενες στην δυαντή και αποτελεσματική τους άμυνα, κατάφεραν να “χτίσουν” διαφορά ασφαλείας και να πάνε με προβάδισμα 11 πόντων στ’ αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, οι παίκτριες του κόουτς Τζότζιου ανέβασαν κι άλλο την απόδοσή τους, έστειλαν την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και κλείδωσαν τη νίκη.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τις παίκτριες του ΑΡΗ να πανηγυρίζουν στο τέλος τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 7-13, 19-30, 21-57, 32-75

Μαντουλίδης(Παλαμουτίδου-Πόλιος): Γράψα 11,Λέξα 7,Σαββοπούλου 2,Κωφοκώτσιου 4,Καραχρήστου,Δημητρίου, Παπαδοπούλου,Παυλοπούλου 2,Γιεκτίδη Ε. 6,Τσιστράκη,Γιεκτίδη Φ.,Γκαβέζου.

ΑΡΗΣ (Τζιότζιος): Γιαννουσίου 13,Ουζούνη Μάγδα 12, Γκρίτζαλη 12, Μπουντούκα 12, Βαντσιούρη 8, Ζούρου 4, Κυριακοπούλου 4, Νιγδέλη 3(1), Καλογρίδου 3, Ουζούνη Μαρία 2, Αβρονιδάκη 2, Ιωσηφίδου.

Επόμενος αγώνας για τις “κίτρινες”  στις 9/1/2016 στις 19:30 εντός έδρας με τον Μέγα Αλέξανδρο Εχεδώρου Καλοχωρίου,για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος.