"Ποδαρικό" με νίκη το Εφηβικό

Το εφηβικό τμήμα μπάσκετ του ΑΡΗ, αν και απώλεσε διψήφια διαφορά, κατάφερε στο τέλος να επικρατήσει με 60-55, εκτός έδρας, του Αχιλλέα Τριανδρίας.

Οι παίκτες του ΑΡΗ μπήκαν με πολλή ενέργεια στο παρκέ και πήραν από την πρώτη στιγμή τον έλεγχο του αγώνα, καταφέρνοντας μάλιστα να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με διψήφιο προβάδισμα.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους, έριξαν την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο, αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή. Οι “κίτρινοι” παίζοντας με υπομονή και συγκέντρωση διαχειρίστηκαν σωστά το υπέρ τους προβάδισμα κι έφτασαν σεν τέλει στη νίκη.

Κορυφαίος για τους “κίτρινους” ήταν ο Σαββίδης με 15 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Εύζωνας με 11.

Τα δεκάλεπτα:13-15, 23-35, 41-47, 55-60

Αχιλλέας Τριανδρίας (Χατζόπουλος): Γκούμας 2, Μάρκου 4, Πετρίδης 10 (2), Αθανασίου 2, Τσολάκης, Μουχτάρης, Τσήτης, Μπουράκης, Εύζωνας 11 (1), Γεωργάκης, Παντελίδης, Ταουσάνης 26.

ΑΡΗΣ (Μπουσβάρος): Μέλλιος 8, Τσιμίδης 2, Λαζάρου 2, Καρασίμος 9,Σαββίδης 15 (1), Αθαναηλίδης 12, Μαστροδημήτρης, Αλτίνης 3 (1), Κογκαλίδης 2, Πασχαλίδης, Παντοπουλος 7 (1), Φώτης.