Νέα ήττα για το βόλεϊ ανδρών

Ο ΑΡΗΣ δεν τα κατάφερε στην έδρα του Ολυμπιακού, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 σετ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι κερδίζοντας εύκολα το πρώτο σετ με 25-9. Ο ΑΡΗΣ στην συνέχεια βελτίωσε την αγωνιστική του εικόνα, περιόρισε τα λάθη του, αλλά είδε και πάλι τον αντίπαλό του να κερδίζει το σετ με 25-17.

Στο τρίτο σετ, οι παίκτες του Γιάννη Μέλκα είχαν τον έλεγχο στο ξεκίνημα και συμβάδιζαν στο σκορ με τους “ερυθρόλευκους” (11-11). Οι γηπεδούχοι μ’ ένα επιμέρους σκορ 7-2 σ’ εκείνο το σημείο, ξέφυγαν με +5 στο σκορ. Ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να μειώσει εκ νέου, όμως ο Ολυμπιακός διατήρησε απόσταση ασφαλείας και πήρε τελικά τη νίκη με 25-19.

Αυτή ήταν η 3η διαδοχική ήττα του ΑΡΗ στο πρωτάθλημα και 14η συνολικά, αποτέλεσμα που τον διατηρεί στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας. Αντίθετα ο Ολυμπιακός σημείωσε την 18η σερί νίκη του και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Τα σετ: 25-9, 25-17, 25-19