Mπρέικ στην Πυλαία για τις νεανίδες

Επόμενος αγώνας την Τρίτη για τις "κίτρινες"

Οι νεάνιδες του ΑΡΗ νίκησαν μέσα στην έδρα του τον ΠΑΟΚ με 48-58, στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ 2015-2016.
Ο «κίτρινες» μπήκαν δυνατά στον αγώνα και με πολύ καλή άμυνα προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 10-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν πλησίασε στο σκορ η ομάδα του ΠΑΟΚ, οι «κίτρινες» έκαναν ένα σερί 8-0 και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με σκορ 21-27.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΑΡΗΣ ανέβασε κι άλλο την απόδοση του με την Έλενα Τσινέκε να μοιράζει το παιχνίδι, δίνοντας συνολικά επτά ασίστ και σκοράροντας δύο δίποντα. Ακόμα, η Βάσω Παπαρδέλα και η Μαρία Κατσαμούρη έλεγξαν τα ριμπάουντ και συνεργάστηκαν όμορφα σε τέσσερις φάσεις. Επίσης, η Σοφία Αντωνιάδου πέτυχε ένα δίποντο και ένα τρίποντο με αποτέλεσμα ο ΑΡΗΣ να προηγηθεί με 35-50 στο 33′ της αναμέτρησης και να καθαρίζει την υπόθεση νίκης.

Έτσι, οι κίτρινες έφτασαν στη νίκη σπάζοντας το πλεονέκτημα έδρας, που είχε ο ΠΑΟΚ από την κανονική περίοδο και έκαναν το 1-0 στις νίκες. Υπενθυμίζεται ότι όποια ομάδα φτάσει τις τρεις νίκες ανακηρύσσεται πρωταθλήτρια Θεσσαλονίκης της ΕΚΑΣΘ, 2015-2016.

Κορυφαίες του ΑΡΗ ήταν η Βάσω Παπαρδέλα, η οποία πέτυχε 10 πόντους και έδωσε τέσσερις ασίστ, η Μαρία Κατσαμούρη, με 13 πόντους, η Έλενα Τσινέκε με 10 πόντους και επτά ασίστ και η Σοφία Αντωνιάδου με 10 πόντους και ένα τρίποντο.

Ο επόμενος αγώνας των νεανίδων του ΑΡΗ εναντίον του ΠΑΟΚ θα γίνει στις 19/4 στην έδρα του ΑΡΗ, στο Αλεξάνδρειο.

Δεκάλεπτα: 10-13, 21-27, 35-42, 48-58

Διαιτητές: Γραικός-Καρκαλέτσης

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός-Αγγελίδης): Τζουγκράκη 15 (2), Παπαδοπούλου 11 (1), Σιακαβάρα, Αθανασιάδου 2, Στεργίου, Τσαλή 4, Ζέρβα 9 (1), Διαμαντίδου 4, Ζουμπούλη, Κοντογεώργου 3.

ΑΡΗΣ (Μαρβάκης-Ατακτίδης): Κατσαμούρη 13,Παπαρδέλα 10 (4ασ. 9ρ.), Τσινέκε Ε. 10( 7ασ.),Αντωνιάδου 10(1),Τσινέκε Κ. 6,Τζιότζιου 5(1), Βαντσιούρη 4, Σικαλίδου, Ιγγλέζου, Μπουντούκα, Γιαννουσίου.