Εντυπωσιακή νίκη για το παιδικό

Οι παίδες του ΑΡΗ ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο, κέρδισαν με 102-83 τον Μαντουλίδη, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της τελικής φάσης των παίδων της ΕΚΑΣΘ.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Μαντούλιδη δεν επέτρεψε στους “κίτρινους” να βρούνε ρυθμό και ν’ αυξήσουν την υπέρ τους διαφορά. Στην επανάληψη, οι παίκτες του ΑΡΗ ανέβασαν στροφές, κέρδισαν τις μονομαχίες σε άμυνα κι επίθεση κι έστειλαν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο. Ο Μαντουλίδης προσπάθησε ν’ αντιδράσει και να μειώσει εκ νέου στο σκορ, όμως οι “κίτρινοι” χωρίς να μειώσουν ρυθμό, διατήρησαν απόσταση ασφαλείας και πήραν τελικά τη νίκη.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Γουναρόπουλος και Σιδηροηλίας με 19 πόντους. Από τον Μαντούλιδη, ξεχώρισε ο Κουτουξίδης με 26.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 51-43, 74-65, 102-83

ΑΡΗΣ(Τσάικος): Ιγγλέζος, Καλαϊτζίδης 3(1), Χατζόπουλος 10, Ζούντσας 9(2), Αλτίνης 14(2), Γκούθας, Σιδηροηλίας 19(2), Πατσιαβούρας, Γουναρόπουλος 19, Λυσσέλης, Τρετιάκοβ 15, Κογκαλίδης 13(3).