«Δύο στα δύο» για την Εθνική βόλεϊ γυναικών

Μια εντυπωσιακή Εθνική βόλεϊ γυναικών νίκησε 3-1 σετ την Ουγγαρία στη Βουδαπέστη και πήρε τη δεύτερη νίκη στον τρίτο όμιλο του European League, μετά την επιτυχία της Παρασκευής κόντρα στη Ρουμανία.

Η Εθνική βόλεϊ γυναικών νίκησε με3-1 σετ την Ουγγαρία στη Βουδαπέστη για τον τρίτο όμιλο του European League και με «2 στα 2», παίρνοντας σαφές προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στο πρώτο σετ, το καλό μπλοκ των Βασιλαντωνάκη, Γιώτα και σερβίς διατήρησε σταθερά το προβάδισμα για τις Ελληνίδες. Στο δεύτερο σετ, τα σερβίς της Παπαφωτίου, το μπλόκ της Βασιλαντωνάκη και οι σωστές επιλογές στην επίθεση, έφεραν το 2-0.

Στο τρίτο σετ, οι Ουγγαρέζες εκμεταλλεύτηκαν την κακή ελληνική υποδοχή και το καλό τους μπλοκ. Στο τέταρτο σετ, η φοβερή άμυνα στην αρχή έδωσε το προβάδισμα και τη νίκη στην ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη.

Τα σετ: 27-25, 25-15, 12-25, 25-15

Ελλάδα (Καλμαζίδης): Βασιλαντωνάκη 21 (18/41 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 56% υπ. – 28% άριστες), Παπαφωτίου 2 (2 άσοι), Κιόση 16 (15/34 επ., 1 άσο), Λαμπρούση 5 (3/8 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Γιώτα 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 16 (11/22 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 33% υπ. – 14% άριστες), Αρτακιανού –λ (56% υπ. – 22% άριστες) / Στράντζαλη, Μερτέκη 1 (1/3 επ.), Χριστοδούλου 2 (1/2 επ., 1 άσο), Εμμανουηλίδου 1 (1 μπλοκ)

Ουγγαρία (Ντε Μπραντ): Σόκμαρι 12 (7/41 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 46% υπ. – 21% άριστες), Τάλας 2 (1/3 επ., 1 άσο), Σομπατέι 5 (3/9 επ., 2 μπλοκ,. 17% υπ. – 08% άριστες), Πάλαγκ 13 (13/30 επ., 36% υπ. – 14% άριστες), Σέλες 5 (2/5 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Νάγκι 10 (7/13 επ., 3 μπλοκ), Μόλσανι –λ (41% υπ. – 18% άριστες) / Σπιν –λ, Μπλέιχερ 1 (1 άσο), Πίντερ 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ)