Εύκολη νίκη για τον Ναδάλ

Εύκολα με 2-0 σετ ο Ισπανός

Ο αριστερόχειρας Ισπανός (No.9), θριαμβευτής στο Mubadala World Tennis Championship, νίκησε 6-3, 6-3 τον Ουκρανό Αλεξάντρ Ντολγκοπόλοφ (Νο.62) σε 74 λεπτά και προκρίΒρέθηκε, μάλιστα, να χάνει με 3-1 στο πρώτο σετ, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά έβαλε το πόδι στο γκάζι και το κράτησε εκεί μέχρι το φινάλε του αγώνα! Ήταν η πρώτη του εμφάνιση στην πόλη της Αυστραλίας.

Το επόμενο εμπόδιό του είναι ο αναγεννημένος Μίστσα Ζβέρεφ από τη Γερμανία, που απέκλεισε με 6-3, 6-3 τον Άλεξ Ντε Μίναρ, ανερχόμενο αστέρι της Αυστραλίας.

Θυμίζουμε ότι ο Ναδάλ ολοκλήρωσε πρόωρα την περσινή σεζόν λόγω τραυματισμού, όμως άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις στο φιλικό τουρνουά του Άμπου Ντάμπι, κάνοντας τους θαυμαστές να ελπίζουν σε… κάτι καλό τη νέα σεζόν…

Βασικοί αντίπαλοί του για τον τίτλο στο Μπρίσμπεν θα είναι οι Μίλος Ράονιτς, Σταν Βαβρίνκα, Κέι Νισικόρι και Ντόμινικ Τιμ.θηκε στον δεύτερο γύρο του Brisbane International.