Χαλαρά ο Τζόκοβιτς

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς ξεπέρασε το δεύτερο εμπόδιό του στο Qatar Open και συνεχίζει την πορεία προς κατάκτηση του πρώτου του φετινού τροπαίου.

Ο νο.2 τενίστας στον κόσμο, κάτοχος του τίτλου, σημείωσε ένα μπρέικ σε κάθε σετ και επικράτησε του Αργεντινού Οράσιο Σεμπάγιος (Νο.71) με 6-3, 6-4 σε 71 λεπτά, παίρνοντας το εισιτήριο για την οκτάδα της διοργάνωσης (ΑΤΡ 250).

Μόλις 7 πόντους έχασε στο σερβίς του ο 29χρονος τενίστας, για να φτάσει στην έβδομη διαδοχική νίκη του στην Ντόχα.

O Σεμπάγιος, πάντως, όχι μόνο δεν κράτησε… κακία στον αντίπαλό του για την ήττα, αλλά έβγαλε μαζί του και μία selfie!

Ο επόμενος αντίπαλός του Νόλε είναι ένας παλιός γνώριμος, ο «βετεράνος» Ράντεκ Στέπανεκ, Νο.107 στον κόσμο, που άφησε έξω με 6-3, 6-2 τον Βέλγο Άρθουρ Ντε Γκρέεφ (Νο.134).

Εκτός διοργάνωσης, από την άλλη, έμεινε ο Νταβίντ Γκοφέν (Νο.11), αφού ηττήθηκε 6-1, 7-6(6) από τον Φερνάντο Βερδάσκο (Νο.42), που περιμένει τώρα Ίβο Κάρλοβιτς ή Κάρεν Κατσάνοφ.

Θυμίζουμε ότι ο μεγάλος αντίπαλος του Τζόκοβιτς στο τουρνουά είναι ο Άντι Μάρεϊ, που ελπίζει σε απώλεια βαθμών του Σέρβου για να του ξεφύγει ακόμα περισσότερο στην παγκόσμια κατάταξη. Οι δυο τους, πάντως, μπορούν να τα πουν μόνο στον τελικό…