Νίκη επί του Ηρακλή οι έφηβοι

Η εφηβική ομάδα μπάσκετ του ΑΡΗ κέρδισε, εκτός έδρας, με 44-72 τον Ηρακλή, στην εξ’ αναβολής αναμέτρηση της ΕΚΑΣΘ.

Οι «κίτρινοι» δυσκολεύτηκαν να βρούνε ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα ο Ηρακλής να πάρει τον έλεγχο και να κλείσει με προβάδισμα δύο πόντων το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Δημήτρη Μπουσβάρου ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και βρίσκοντας τα πατήματά τους μέσα από την άμυνα, πήραν τα ηνία του ματς. Στην επίθεση, έχοντας υπομονή, σωστή κυκλοφορία και πολυφωνία στο σκοράρισμα, κατάφεραν να «χτίσουν» διαφορά ασφαλείας και να φτάσουν στη νίκη.

Τα Δεκάλεπτα: 11-14, 26-24, 38-44, 44-72.

Ηρακλής (Μασλαρινός): Αϊμέκε 11(2), Μαστροδημήτρης 13(2), Τσίτης, Μήτσιου 5(1), Ανδρεάδης ,Οικονομίδης, Πέγιος 8, Τζαβέλλας , Σκυλάκης 2, Μακρής 5, Κατσαγώνας, Μηλιαντίδης.

ΑΡΗΣ (Μπουσβάρος): Καλαϊτζάκης 10, Αθαναηλίδης 11, Χατζόπουλος, Κάτος, Σιδηροηλίας 5, Κογκαλίδης, Παντόπουλος 5, Γουναρόπουλος 12, Δημητρακάς 12(1), Λαζάρου 12(1), Βουλγαρόπουλος 3, Τρετιακόβ 2.