Δεύτερος ο Φιλιππίδης, φετινό ρεκόρ ο Δουβαλίδης

Επιτυχημένη ήταν η πρόβα του Κώστα Φιλιππίδη στην Πολωνία μια εβδομάδα πριν το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στίβου στην Πάτρα.

Ο πανελλήνιος ρέκορντμαν του επί κοντώ ξεπέρασε τα 5.60 στο μίτινγκ του Σέτσιν και πήρε τη δεύτερη θέση στον αγώνα. Ο Φιλιππίδης άφησε τα 5.65 και απέτυχε στα 5.70, χάνοντας την ευκαιρία να σημειώσει την καλύτερη φετινή του επίδοση. Ο Φιλιππίδης νωρίτερα είχε περάσει με την πρώτη τα 5.40 και τα 5.50. Νικητής του αγώνα ήταν ο Πολωνός Πιοτρ Λίσεκ με 5.70 και τρίτος πίσω από τον Έλληνα αθλητή ο Πάβελ Βοϊτσεχόφκσι με 5.50.

Το φετινό του ρεκόρ βελτίωσε ο Κώστας Δουβαλίδης στα 110 μέτρα με εμπόδια. Ο Έλληνας πρωταθλητής των υψηλών εμποδίων κάλυψε την απόσταση σε 13.58 και πλησίασε κάπως το 13.44 που θα του δώσει το “εισιτήριο” για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Λονδίνου, παίρνοντας τη δεύτερη θέση.