"Χάλκινες" οι Νεανίδες

Συγκλονιστικό σε εξέλιξη το παιχνίδι μεταξύ του Παναθηναϊκού και του Άρη με το οποίο έπεσε η αυλαία του 31ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Νεανίδων που φιλοξενήθηκε στο Τσοτύλι

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 54-57 και κατέκτησε τη δεύτερη θέση με τον Άρη να κατακτά την τρίτη θέση.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά που οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ ο Παναθηναϊκός με βολή της Εζέτζα πήρε διαφορά πέντε πόντων (6-11). Ο Αρης με σερί 12-2 κατάφερε να προηγηθεί με 18-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου που ολοκληρώθηκε με τρίποντο της Ελενας Τσινέκε. Οι «πράσινες» μείωσαν σε 18-16, όμως η ομάδα της Θεσσαλονίκης με νέο σερί 5-0  προηγήθηκε με 23-16. Ο Αρης κρατούσε το προβάδισμα, παρά τη μείωση του σκορ σε 25-24 από τον Παναθηναϊκό, στα μέσα της δεύτερης  περιόδου.

Με βολή της Εζέτζα η Αθηναϊκή ομάδα ισοφάρισε σε 36-36 στο 25ο λεπτό και πέρασε μπροστά με τρίποντο της Κασδαγλή. Το ντέρμπι καλά κρατούσε καθώς οι δύο σύλλογοι εναλλασσόταν στην πρωτοπορία μέχρι το 37ο λεπτό όταν ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 47-52. Ο Αρης όμως με σερί 6-0 ξαναπέρασε μπροστά, αλλά η Σαπαλίδου έκανε το 53-54. Η Ελενα Τσινέκε ευστόχησε σε μία βολή, η Πράπα σε άλλη μία και ο Αρης έκανε βήματα. Η Πράπα με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ μέσα σε πανηγύρια από τις παίκτριες των «πρασίνων».

Δεκάλεπτα: 18-13, 30-27, 41-43, 54-57

Διαιτητές:  Κατωτικίδης, Ελευθεριάδης

Αρης (Κουλακιώτης, Ξενίδης): Τσινέκε Ε. 31(1), Τσινέκε Κ. 7, Αβρονιδάκη, Σικαλίδου, Γκρίτζαλη, Γιαννουσίου 10, Βαντσιούρη, Ουζούνη, Μπουντούκα 6.

Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης, Αχριμανδρίτης): Κασδαγλή 8(1), Γκαγκανάτσου 2, Τσέτα, Φρίμα, Σαπαλίδου 14, Πράπα 22(1), Στούπα, Εζέτζα 9, Καράντζαλου, Κακούρη 2.

Πηγή: tsiotras.blogspot.gr