Eurobasket 2022: Με το ζόρι η Τουρκία το Μαυροβούνιο

Με ένα σερί 7-0 στα τελευταία 2’, με πρωταγωνιστή τον Κορκμάζ, η Τουρκία γλίτωσε το… κάζο στην πρεμιέρα του Eurobasket 2022 και επικράτησε τελικά με 72-68 του Μαυροβουνίου, για τον 1ο Ομίλο.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης δεν έδειχνε την εξέλιξη που θα έχει το ματς, με τους Τούρκους να προηγούνται με 41-31. Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, οι Μαυροβούνιοι, χάρη σε ένα επιμέρους 3-16, όχι μόνο επέστρεψαν, αλλά πέρασαν και μπροστά με 47-44. Από εκεί και μετά το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι, με το Μαυροβούνιο να προηγείται με 68-65 στο 38’, την Τουρκία, όμως, να έχει τον τελευταίο λόγο.

Αρχικά ο Κορκμάζ με καλάθι στα 23’’, έβαλε την ομάδα του μπροστά με 69-68, στην συνέχεια ο Σιμόνοβιτς χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ, μετά από επιθετικό ριμπάουντ σε άστοχο τρίποντο, με τον Κορκμάζ και πάλι, με σουτ από το κέντρο (!), να διαμορφώνει το τελικό 72-68.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 41-31, 53-51, 72-68