Αδίκησε τον εαυτό του ο ΑΡΗΣ και η Τσεντεβίτα δεν του… χαρίστηκε

Ο ΑΡΗΣ Midea αδίκησε τον εαυτό του κόντρα στην Τσεντεβίτα/Ολίμπια, έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο αλλά έπαθε πάλι «μπλακ άουτ» στο δεύτερο με τους φιλοξενούμενους να μην του… χαρίζονται και να φτάνουν στην νίκη με 82-75.
Ο ΑΡΗΣ Midea μπήκε καλά στον αγώνα με τον Νόλει να είναι… ζεστός και έτσι προηγήθηκε με 11-9. Η Τσεντεβίτα/Ολίμπια αντέδρασε και με ένα σερί 7-0, προηγήθηκε με 11-16 στο 6ο λεπτό. Οι «κίτρινοι» ισορρόπησαν το παιχνίδι και κατάφεραν εκ νέου να προηγηθούν στο τέλος της πρώτης περιόδου με 24-23.
Η δεύτερη περίοδος ήταν εξαιρετική για τον ΑΡΗ Midea, με τους Νόλει και Τολιόπουλο επιθετικά να έχουν βρει ρυθμό, την ώρα που αμυντικά η πίεση στην Τσεντεβίτα/Ολίμπια ήταν τεράστια. Ο τραυματισμός του Γκιουζέλη στο δεξί αντίχειρα, ανάγκασε τον Καστρίτη να πάει σε χαμηλό σχήμα με Ρόμπερτς ή Χατζηδάκη στο «5» και Τολιόπουλο, Μποχωρίδη, Νόλει και Ντε Τζούλιους. Οι «κίτιρινοι» προηγήθηκαν με 38-29 στο 16ο λεπτό και με 45-35 στ 18ο έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Η διαφορά έκλεισε στους +11 (48-37) στο πρώτο μέρος.
Οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την δύναμη τους μιας και είχαν σωματικό πλεονέκτημα σε όλες τις θέσεις, προκειμένου να μειώσουν στην διαφορά στην τρίτη περίοδο, μέχρι και τους τρεις πόντους (56-53) στο 27ο λεπτό. Ένα μίνι… ξέσπασμα του Άρη με Νόλει και Χοτζ για να προηγηθεί εκ νέου με 61-54 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.
Με τρίποντο του Χοτζ η διαφορά πήγε και πάλι στο +10 για τον ΑΡΗ Midea (64-54) και κάπου εκεί ήρθε ένα μεγάλο «μπλακ άουτ» σε άμυνα και επίθεση. Η Τσεντεβίτα/Ολίμπια ευστόχησε σε τρίποντο, έτρεξε και πήγε κοντά στο καλάθι. Στην άμυνα συνέχισε με «παγίδα» πάνω στον Τολιόπουλο αλλά οι «κίτρινοι» ήταν άστοχοι ενώ έκαναν και λάθη.Αυτό είναι σαν αποτέλεσμα οι «κίτρινοι» να δεχθούν ένα επιμέρους σκορ 6-24 και να βρεθούν στο -8 (70-78), δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Με ένα ξέσπασμα και τρίποντο Τολιόπουλου ο ΑΡΗΣ Midea μείωσε σε 75-78 αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν διατεθειμένοι να κάνουν λάθη και να χαρίσουν την νίκη στην οποία έφτασαν, επικρατώντας με 75-82.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 48-37, 61-54, 75-82.

ΑΡΗΣ Midea (Καστρίτης): Μπανκς 4 (2/2 δίποντα), Νόλεϊ 15 (3/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τολιόπουλος 17 (2/8 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 1/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντε Τζούλιους 10 (2/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Χατζηδάκης 2, Λαζέφσκι 2, Γκιουζέλης, Μποχωρίδης (0/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βησσαρίου, Γούντμπερι 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ρόμπερτς 8 (3/4 δίποντα), Χοτζ 12 (4/8 τρίποντα)

Τσεντεβίτα/Ολίμπια (Άντζιτς): Στούαρτ 15 (8 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 18, Τζόουνς 2 (7 ασίστ), Ράντοβιτς 10 (1), Νίκολιτς 6, Γκλας, Μπλάζιτς 19 (6/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Μπέρινγκερ 4, Γκέμπεν 6, Πρέπελιτς, Ογκμπέιντε, Ντανέου 2