Έφυγε με μεγάλο διπλό από την Πάτρα το Μαρούσι (vid)

Μια νίκη που μπορεί να αποδειχθεί… χρυσάφι στη μάχη της παραμονής πανηγύρισε το Μαρούσι, επικρατώντας 75-69 στην έδρα του Απόλλωνα Πάτρας, για την 8η αγωνιστική της Stoiximan Basket League!
Σε μια αναμέτρηση που ήταν ντέρμπι από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο της δευτερόλεπτο, η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη ήταν ψυχραιμότερη και τελικά εκείνη που χαμογέλασε στο φινάλε, έχοντας για κορυφαίους της τους Ραντούλιτσα (22π, 7 ριμπ) και Τζούστον (17π, 11 ριμπ).

Έτσι, το Μαρούσι βελτίωσε το ρεκόρ του σε 3-5, ενώ ο Απόλλωνας Πάτρας, για τον οποίο ξεχώρισαν Μουράτος (25π, 5 ριμπ, 5 ασίστ) και Μπράουν (11π, 17 ριμπ), έμεινε να συγκατοικεί στην τελευταία θέση με την Καρδίτσα, στο 1-7.
Αμφίρροπο από το ξεκίνημά του το ματς, με αργό ρυθμό στην πρώτη περίοδο και με τις ομάδες να δίνουν έμφαση στις άμυνές τους. Ο Μπράουν με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έδωσε στους γηπεδούχους προβάδισμα τεσσάρων πόντων (14-10), πριν οι Γιαννόπουλος και Μπρίσκο μειώσουν για το 14-13 της πρώτης περιόδου.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, παίρνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα τεσσάρων πόντων (17-21), ενώ ανέβηκε και στο +7 (20-27), με πρωταγωνιστή τον Γιαννόπουλο. Ο Απόλλωνας αντέδρασε με σερί 6-0, για να ξαναπάρει το προβάδισμα με 30-29, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο όντας μπροστά με 35-32.
Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ και στο τρίτο δεκάλεπτο, με το Μαρούσι να περνά μπροστά με 45-40, έχοντας για πρωταγωνιστές στην επίθεσή του τους Ραντούλιτσα και Μπρίσκο, ωστόσο ο Βον έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους (49-47) με εύστοχο τρίποντό του. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Όσμπορν να ευστοχεί σε buzzer-beater τρίποντο, ισοφαρίζοντας σε 54-54.

Φορτσάτος ο Απόλλωνας στην τέταρτη περίοδο, πήρε αέρα 4 πόντων (58-54), με το Μαρούσι να αντιδρά άμεσα, περνώντας ξανά μπροστά με 60-58, χάρη σε σερί 6-0. Οι δύο ομάδες μπήκαν στην «τελική ευθεία» με το ματς να βρίσκεται στην κόψη του ξυραφιού! Ο Χιλ έχασε δύο σημαντικές βολές, οι γηπεδούχοι αστοχούσαν συνεχώς και τελικά το Μαρούσι διατήρησε το μικρό του προβάδισμα για το τελικό 69-75.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 35-32, 54-54, 69-75