«Αφεντικό» στην Πάτρα ο Προμηθέας, ταπείνωσε τον Απόλλωνα (vid)

Ο Προμηθέας Πατρών διέσυρε με 106-68 τον Απόλλωνα Πατρών στο ντέρμπι της Πάτρας και έδωσε συνέχεια στην εντυπωσιακή του φετινή εικόνα στη Stoiximan Basket League.
Απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα ο Χάντερ Χέιλ με 25 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ, ενώ εξαιρετικοί ήταν οι Ρέινολντς και Κάουαν με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα. Στην αντίπερα όχθη, ο Ντένζελ Ουάσινγκτον ξεχώρισε με 20 πόντους και τέσσερις ασίστ, ενώ double double πέτυχε ο Τσαντ Μπράουν με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.
Έτσι, ο Προμηθέας ανέβηκε, έστω και προσωρινά, στη δεύτερη θέση με ρεκόρ 5-2, ενώ ο Απόλλων παρέμεινε προτελευταίος με μια νίκη και έξι ήττες στο φετινό πρωτάθλημα.
Σε αντίθεση με το τελικό σκορ και τη συνολική εικόνα της αναμέτρησης, το ξεκίνημα του αγώνα ήταν απόλυτα ανταγωνιστικό. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν τους πρώτους πόντους (3-0) και στη συνέχεια το ματς ήταν απόλυτα ισορροπημένο (5-4). Στο 4’ η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πήγε στο +6 (13-7), όμως, ο Απόλλων μείωσε άμεσα με ένα 5-0 (13-12). Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο 7’ (19-22) έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Μουράτο που στην πρώτη περίοδο σημείωσε 14 πόντους, αλλά ο Προμηθέας έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα στο σκορ (28-27)

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ο Σκορδίλης έβαλε μπροστά την ομάδα του (34-36), όμως, από εκείνο το σημείο και μετά ανέλαβε δράση ο Χέιλ. Ο Αμερικανός έβαλε μαζεμένους πόντους, η άμυνα του Προμηθέα βελτιώθηκε αισθητά και με τρίποντο του 26χρονου η διαφορά πήγε για πρώτη φορά σε διψήφια νούμερα (44-34). Οι γηπεδούχοι ήταν σε εξαιρετική μέρα στο επιθετικό κομμάτι, έβγαινε με επιτυχία ό,τι είχαν στο μυαλό τους και ολοκλήρωσαν το ημίχρονο στο +17 (61-44).

Στο δεύτερο μέρος ο Προμηθέας συνέχισε με το πόδι πατημένο στο γκάζι, οι Ρέινολντς και Κάουαν ήταν άξιοι συμπαραστάτες του τρομερού, Χέιλ και ο Προμηθέας έκλεισε την περίοδο στο +27 (82-55). Η συνέχεια δεν μπορούσε να είναι διαφορετική στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, με τους γηπεδούχοι να ξεπερνούν τους 100 πόντους και να επικρατούν στο τέλος με 106-68 του Απόλλωνα.

Τα δεκάλεπτα: 28-27, 61-44, 82-55, 106-68