Νίκη για ΑΡΗΣ Midea, 81-65 την ΤΣΣΚΑ Σόφιας (vids)

Ο ΑΡΗΣ Midea χωρίς τους Μποχωρίδη και Γκαλινάτ που κάθισαν στον πάγκο, τον τραυματία Φίλλιο αλλά και τον Ντε Σόουζα που αναμένεται αύριο, επικράτησε σε φιλικό αγώνα της ΤΣΣΚΑ Σόφιας με 81-65.

Κορυφαίος των «κιτρίνων» ο Καρ με 26 πόντους, ο Τολιόπουλος είχε 13 πόντους, ο Χάρελ 10 πόντους.

Ο Γιάννης Καστρίτης ξεκίνησε με τους Καρ, Κατσίβελης, Χάρελ, Μπλούμπεργκς και Μπέιτς, με τον ΑΡΗ να προηγείται με 6-5 και την ΤΣΣΚΑ Σόφιας να απαντάει για το 8-13. Νέο σερί των «κιτρίνων» για το 15-13 και νέα αντίδραση από του Βούλγαρους που έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 19-22, σε ένα δεκάλεπτο όπου ο τεχνικός του ΑΡΗ δοκίμαστε αρκετά σχήματα όπως η πεντάδα με Σλαφτσάκη, Περσίδη, Σανόγκο, Τολιόπουλο αλλά και τον Γκρίφιν με τον πρώην παίκτη του Απόλλωνα Πατρών να κάνει προπονήσεις αλλά δεν αναμένεται να υπάρξει κάποια κίνηση για απόκτηση του.
Ο ΑΡΗΣ έχει 8 πόντους από τον Μπειτς, 6 από τον Σανόγκο, 3 από τον Χάρελ και 2 από τον Περσίδη στο πρώτο δεκάλεπτο.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο με Τολιόπουλο αρχικά και με Καρ στην συνέχεια ο ΑΡΗΣ Midea βρήκε ρυθμό στην επίθεση και κατάφερε να πάρει σταθερά το προβάδισμα. Αρχικά προηγήθηκε με 30-24 και στην συνέχεια με 38-27, για πρώτη φορά η διαφορά άνω των δέκα πόντων.
Λίγο αργότερα με πόντους του Καρ, οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 43-34 και έκλεισαν μπροστά το ημίχρονο με 47-35. Ο Καρ είχε 10 πόντους, ο Μπέιτς 8 πόντους, ο Τολιόπουλος 7 πόντους.
Ο Καστρίτης ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο με τους Τολιόπουλο, Κατσίβελη, Χάρελ, Μπλούμπεργκς και Μπέιτς. Οι «κίτρινοι» διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα αλλά και το προβάδισμα, ενώ η είσοδος του Καρ ανέβασε ακόμα περισσότερο την ομάδα του ΑΡΗ Midea και η διαφορά έφτασε αρχικά στους 13 πόντους (61-48) στο 25ο λεπτό αλλά και στους 16 (67-51). Αμυντικά κενά έδωσαν το δικαίωμα στην ΤΣΣΚΑ να μειώσει σε 69-58 στο τέλος της τρίτης περιόδου, με τον Καρ να έχει φτάσει στους 15 πόντους, ο Τολιόπουλος στους 13, ο Χάρελ στους 10 πόντους.
Οι παίκτες του Καστρίτη έμειναν άποντοι στα πρώτα 3,5 λεπτά αλλά στην συνέχεια πήραν… μπρος και η διαφορά ξέφυγε σημαντικά και έφτασε στους 19 πόντους (81-62) με ένα σερί 12-0 για τον ΑΡΗ Midea. Σε ένα διάστημα που η αμυντική λειτουργία των παικτών του Καστρίτη ήταν εξαιρετική. Οι «κίτρινοι» έφτασαν σχετικά εύκολα στο τελικό 81-65.

Στον αγώνα πήρε λεπτά συμμετοχής και ο πρώην παίκτης του Απόλλωνα Πάτρας, Γκρίφιν, ο οποίος απλά συμμετέχει στις προπονήσεις της ομάδας, χωρίς να υπάρχει προοπτική συνεργασίας.
Τα δεκάλεπτα: 19-22, 47-25, 69-58, 81-65.
ΑΡΗΣ Midea: Καρ 26 (3), Κατσίβελης 7, Χάρελ 10 (1), Μπλούμπεργκς 6 (1), Μπέιτς 8, Τολιόπουλος 13 (3), Περσίδης 3, Σανόγκο 8, Σλαφτσάκης, Τσαχτσίρας, Καζαμίας, Γκρίφιν.
ΤΣΣΚΑ Σόφιας: Τσέκοφ, Μπάξτερ 10 (2), Χάμοντ 5, Τσελένκοφ, Λαζάροφ 2, Ντιμίτροφ, Μίνκοφ 9 (2), Γκεόργκοφ 8 (1), Μπογιάνοφ 17, Γουέσον 11.