Άντεξε μόνο ένα δεκάλεπτο στο Βελιγράδι το Περιστέρι

Παίζοντας κακή άμυνα από το δεύτερο δεκάλεπτο κι ύστερα, το Περιστέρι έχασε 58-70 από τη FMP στο Βελιγράδι στην πρεμιέρα του BCL και ξεκίνησε με το «αριστερό» την προσπάθεια να βρεθεί και φέτος στο F4 της διοργάνωσης.
Οι παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη πάλεψαν στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στη λήξη του ημιχρόνου έμειναν πίσω με -10 και, με τα τρίποντα των Σέρβων στο δεύτερο ημίχρονο μέχρι και στο -17, μην καταφέρνοντας να επιστρέψουν στη συνέχεια.
Κορυφαίοι των Σέρβων ήταν οι Στογιάνοβιτς με 18, Ρέμπετς με 13, Νόβακ με 12 και Λαζάρεβιτς με 11 πόντους. Για τους «κυανοκίτρινους», διασώθηκαν οι Χάρις με 21 και Κάρμπερι με 13 πόντους.
Το ματς
Με πρωταγωνιστή τον Κάρμπερι, το Περιστέρι διατηρούσε ένα +2 στην έναρξη της αναμέτρησης σε ένα «ανοιχτό» ματς και με πολλή αστοχία εκατέρωθεν στα πρώτα λεπτά. Το τρίποντο του Νόβακ έφερε το 11-8 για τους Σέρβους, οι οποίοι βρήκαν τις λύσεις μέσα στην ελληνική ρακέτα και διατηρούσαν το +2 με +4 σε εκείνο το διάστημα με πρωταγωνιστή τον Τάσιτς κι ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο στο 18-14.
Με ένα 4-0 σερί στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, η FMP προηγήθηκε 23-16 με τους Σέρβους της σε μια κακή άμυνα των «κυανοκίτρινων» μέσα στο καλάθι και χωρίς λύσεις στην επίθεση, συν τα πολλά χαμένα ριμπάουντ των παικτών του Γιώργου Λιμνιάτη. Ο Ρέμπετς έφερε το +8 στην προσπάθεια του Περιστερίου να μειώσει. Ο Κάρμπερι μείωσε σε 27-22, όμως το προσωπικό 5-0 σερί του Στογιάνοβιτς έφερε το 32-22 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.
Ο Στογιάνοβιτς ξεκίνησε ξανά με προσωπικό σερί 5-0 στην τρίτη περίοδο για το +15 των γηπεδούχων. Ο Λαζάρεβιτς του συμπαραστάθηκε επιθετικά και βοήθησε με ένα δικό του προσωπικό σερί 4-0 στο να φτάσοουν οι Σέρβοι στο +17. Το τρίποντο του Νόρις μείωσε στο -14 κι ο Χάρις με δικό του σερί 3-0 μείωσε σε 43-32, όμως η κακή περιφερειακή άμυνα του Λιμνιάτη έφερε ένα σερί 6-0 για τη FMP με πρωταγωνιστή τον Στογιάνοβιτς και το 49-32 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.
Ο Κούζμιτς έφερε το 51-35 στην έναρξη της τέταρτης περιόδου για τη FMP κι ο Νόβακ το +15 για τους Σέρβους. Ο Τάσιτς πήρε την κατάσταση στα χέρια του κι έφερε το 55-41, όμως ένα 4-0 σερί των «κυανοκίτρινων» μείωσε σε 55-45. Τα συνεχόμενα τρίποντα του Νόβακ έφεραν το 61-47 για τη FMP, αφού δεν βρισκόταν παίκτης να τον μαρκάρει από την περιφέρεια. Ο Σαράνοβιτς έφερε το 63-47 κι η διαφορά κυμαινόταν μεταξύ +14 και +17 για τους Σέρβους. Ο Ρέμπετς έφερε το 67-54, το Περιστέρι απάντησε με 4-0 σερί για το 67-58 για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση στο 70-58.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 32-22, 49-32, 70-58