Άρεσε ο ΑΡΗΣ και νίκη κόντρα στον Κολοσσό (vid)

από Σταμάτης Μουρελής

Έχει δουλειά ακόμα, αλλά άρεσε…

Ο ΑΡΗΣ πήρε την νίκη με σε φιλικό αγώνα κόντρα τον Κολοσσό Ρόδου με 84-67, με τις δύο ομάδες να αναμετρούνται και το μεσημέρι της Κυριακής (14:00).

Ο ΑΡΗΣ στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερος από τον Κολοσσό με τον Γιάννη Καστρίτη να ρίχνει το βάρος κυρίως στην αμυντική λειτουργία της ομάδας, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες. Το 24-20 της πρώτης περιόδου έγινε 42-37 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν στην τρίτη περίοδο.
Σε εκείνο το διάστημα ο ΑΡΗΣ μπόρεσε μέσα από την άμυνα του να πιέσει τον Κολοσσό και να βγάλει πόντους ενώ πήρε και αρκετά επιθετικά ριμπάουντ, έχοντας την δυνατότητα για… δεύτερες επιθέσεις. Έτσι η διαφορά άρχισε να αυξάνεται, φτάνοντας στο +11 (48-37) αρκετά νωρίς, χάρη σε ένα 6-0.

Οι «κίτρινοι» διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα παρά τις αλλαγές του Καστρίτη για να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +14 (67-53).

Στην τέταρτη περίοδο ο ΑΡΗΣ εμφάνισε αμυντικές αδυναμίες και ο Κολοσσός μείωσε σε 67-60. Οι φωνές του Καστρίτη… ξύπνησαν τους παίκτες που μπήκαν δυνατά στην άμυνα για να μπορέσουν να μπλοκάρουν τους φιλοξενούμενους. Επιθετικά βρήκαν λύσεις για να μπορέσουν να φτάσουν την διαφορά άνω των δέκα πόντων, κλείνοντας τον αγώνα στο +17 (84-67).

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 42-37, 67-53, 84-67.

ΑΡΗΣ: Χόρκλερ 9 91), Γκούντγουιν 6, Σανόγκο 5 (1), Τολιόπουλος 14 (3), Σχίζας 1, Καββαδάς 7, Φίλλιος 3 (1), Νότε 18 (2), Σιδηροηλίας, Σιδέρης, Νετζήπογλου 6, Χάγκινς 15 (1).
Κολοσσός Ρ.: Σταρκς 12 (1),Χρυσικόπουλος 14 (2), Νζεγκέ 5, Όζμπορν 5, Μπαρτσέλο 4, Κατσίβελης 11 (2), Γιαννόπουλος 10 (2), Στεφάνοβιτς 6 (2).