Έδειξε… χαρακτήρα και πέρασε «αέρας» από την Πάτρα ο ΑΡΗΣ

από Σταμάτης Μουρελής

Ο ΑΡΗΣ έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε να περάσει από την έδρα του Απόλλωνα, νικώντας με 82-74 και να σκαρφαλώσει στην 4η θέση της βαθμολογίας, έχοντας για κορυφαίους Νότε με 26 πόντους και Μήτρου Λονγκ με 19 πόντους.
Οι «κίτρινοι» κυριάρχησαν στο δεύτερο μέρος και μέσα από την άμυνα τους μπόρεσαν να πάρουν μία διαφορά άνω των δέκα πόντων, την οποία κράτησαν ως το τέλος παρά την πίεση των γηπεδούχων.

Ο ΑΡΗΣ πήρε από την αρχή το προβάδισμα με τον Νότε να είναι «καυτός» και έτσι προηγήθηκε με 7-11 και με 11-15 στο 7ο λεπτό, πριν ο Απόλλωνας αντιδράσει και ισοφαρίσει σε 20-20 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
Στην δεύτερη περίοδο ο Νότε βρήκε συμπαραστάτη στην επίθεση στο πρόσωπο του Μήτρου Λονγκ ο οποίος με τρίποντα έδωσε λύσεις. Αμυντικά ο ΑΡΗΣ είχε τα… θέματα του και αυτό κράτησε κοντά τον Απόλλωνα στο σκορ. Οι παίκτες του Καστρίτη είχαν και πάλι το προβάδισμα, με 25-28 και με 31-35 πριν και πάλι οι Πατρινοί καταφέρουν να ισοφαρίσουν σε 37-37 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Η τρίτη περίοδος ανήκε στον ΑΡΗ ο οποίος έδειξε το καλό του αμυντικό πρόσωπο, κρατώντας τον Απόλλωνα στους 12 πόντους. Επιθετικά Νότε και Μήτρου Λονγκ συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Ο ΑΡΗΣ άρχισε να αποκτάει διαφορά, μέσα από την εξαιρετική του άμυνα, κατάφερε να προηγηθεί με 44-51 και με 48-58 στο 29ο λεπτό, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +12 (49-60).
Ο Απόλλων θέλησε να αιφνιδιάσει τον ΑΡΗ στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, μειώνοντας σε 54-66 αλλά οι «κίτρινοι» με Χόρκλερ να σκοράρει, απάντησαν και προηγήθηκαν με 13 πόντους (58-71) στο 35ο λεπτό. Ο ΑΡΗΣ κράτησε την διαφορά παρά την πίεση του Απόλλωνα και έφτασε σχετικά άνετα στην νίκη με 74-82.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 37-37, 49-61, 74-82.