Έκαναν… περίπατο κόντρα στη Βραζιλία οι ΗΠΑ (vid)

Μετέτρεψαν σε παράσταση για έναν ρόλο την αναμέτρησή τους με τη Βραζιλία και έκλεισαν ραντεβού με τη Σερβία στα προημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ οι ΗΠΑ!
Χωρίς αντιμετωπίσει την παραμικρή δυσκολία, η Team USA έφτιαξε μεγάλες υπέρ της διαφορές από την πρώτη περίοδο και τελικά έφτασαν στην πάρα πολύ άνετη νίκη με 122-87, προσφέροντας παράλληλα και «πλούσιο» θέαμα!

Η ομάδα του Στιβ Κερ έκανε από το ξεκίνημα του αγώνα ξεκάθαρες τις… άγριες διαθέσεις της, σκοράροντας 33 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο ούσα μπροστά με 63-36 και ουσιαστικά μετατρέποντας το δεύτερο μέρος σε τυπική διαδικασία, πριν πάρουν τελικά την άνετη νίκη-πρόκριση.
Κορυφαίοι για τους θριαμβευτές ήταν οι Μπούκερ (18π με 5/7 τρίποντα), Έντουαρντς (17π), Εμπίντ (14π, 7 ριμπ), Ντέιβις (13π, 8 ριμπ) και Τζέιμς (12π, 9 ασίστ), ενώ για τη Βραζιλία δεν ήταν αρκετές οι προσπάθειες των Καμπόκλο (30π) και Ντε Πάουλα (15π, 8 ριμπ).
Τα δεκάλεπτα: 21-33, 36-63, 71-94, 87-122