Έπαθε «μπλακ άουτ» στα κρίσιμα ο ΑΡΗΣ Midea και έχασε από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ

από Σταμάτης Μουρελής

Ο ΑΡΗΣ Midea έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ για 10 λεπτά. Όταν επέστρεψε από το -7 και προηγήθηκε με 11 πόντους, με ένα σερί 21-3. Αλλά με 3/28 τρίποντα και απέναντι σε μία ποιοτική ομάδα όπως η Χάποελ Ιερουσαλήμ, δεν μπορείς να κερδίσεις μόνο με ένα καλό ως εξαιρετικό δεκάλεπτο. Αυτό κι έγινε στο Αλεξάνδρειο όπου η ομάδα του Ισραήλ έδειξε την ποιότητα της και πήρε την νίκη με 78-68.
Ο ΝτεΤζούλιους έκανε εκπληκτικό παιχνίδι με 30 πόντους αλλά ήταν απελπιστικά μόνος του, με τον Τολιόπουλο να προσπαθεί αλλά να είναι άστοχος. Επιθετικά κανείς άλλος δεν βοήθησε όσο θα έπρεπε. Αμυντικά ο ΑΡΗΣ Midea και πάλι είχε μεγάλα άσχημα διαστήματα, με εξαίρεση το διάστημα 15ο-25ο όταν και ήταν εξαιρετικός. Αλλά είπαμε, με ένα δεκάλεπτο δεν κερδίζεις.
Οι «κίτρινοι» πήραν την… μάχη των ριμπάουντ με 37 έναντι 29 αλλά η μεγάλη διαφορά για τις δύο ομάδες ήρθε στην αντιστοιχία λαθών-ασίστ. Ο ΑΡΗΣ Midea είχε 10 ασίστ και 19 λάθη, την ώρα που η Χάποελ Ιερουσαλήμ έδωσε 25 ασίστ και έκανε 15 λάθη.

Ο ΑΡΗΣ Midea μπήκε δυνατά χάρη στον ΝτεΤζούλιους και προηγήθηκε με 7-2, πριν η Χάποελ Ιερουσαλήμ αντιδράσει και με κορυφαίο τον Τζόνσον κάνει ένα επιμέρους σκορ 13-2 και προηγηθεί με 9-15 στο 5ο λεπτό. Διάστημα όπου αμυντικά οι «κίτρινοι» είχαν πολλά προβλήματα. Οι αλλαγές του Καστρίτη δεν διαφοροποιήσαν σημαντική την εικόνα της ομάδας του ΑΡΗ Midea που έκλεισε πίσω το πρώτο δεκάλεπτο στο 17-23.
Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου και χάρη στον ντεΤζούλιους οι «κίτρινοι» μείωσαν σε 20-23 και θα μπορούσαν να πλησιάσουν περισσότερο αλλά έγιναν λάθη. Η Χάποελ Ιερουσαλήμ προηγήθηκε με 22-29 στο 14ο λεπτό και έδειχνε να έχει τον έλεγχο. Αλλά αυτή η εικόνα ήταν λανθασμένη. Ο ΝτεΤζούλιους συνέχισε επιθετικά να φορτώνει πόντους το αντίπαλο καλάθι, την ώρα που περιφερειακά ο ΑΡΗΣ Midea περιόρισε σημαντικά Κένεθ Σμιθ και Χάρπερ. Η Χάποελ «βραχυκύκλωσε» και οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 17-3 για να κλείσουν μπροστά το πρώτο μέρος με 39-32. Το σερί έφτασε στο 21-3 με το σκορ στο 43-32, πριν σκοράρει η Χάποελ Ιερουσαλήμ, μετά από τρία λεπτά στην τρίτη περίοδο. Οι παίκτες του Καστρίτη παρά τα τραγικά ποσοστά στα τρίποντα, είχαν τον έλεγχο του αγώνα, έχοντας περισσότερα ριμπάουντ που τους έδιναν… δεύτερες επιθέσεις. Αλλά στην επίθεση άρχισαν και πάλι τα λάθη, τα οποία δεν συγχώρησαν η Χάποελ Ιερουσαλήμ η οποία μείωσε σε 51-48 με την λήξη της τρίτης περιόδου.
Η Χάποελ Ιερουσαλήμ όχι μόνο ισοφάρισε σε 51-51 αλλά προηγήθηκε με 53-54, με τον ΑΡΗ Midea να μην να αντιδράσει επιθετικά πλην του ΝτεΤζούλιους, στον οποίο προσαρμόστηκε η άμυνα των Ισραηλινών.

Βοήθειες δεν ήρθαν επιθετικά με τους «κίτρινους» να τελειώνουν τον αγώνα με 3/28 τρίποντα και το τραγικότατο 10.7%, την ίδια ώρα που η Χάποελ μπόρεσε να… σπάσει την άμυνα και να βρει πόντους κοντά στο κάλάθι. Η διαφορά πήγε στους 10 πόντους (57-67) με τον ΑΡΗ Midea να μην μπορεί να επιστρέψει ξανά στο παιχνίδι, γνωρίζοντας την ήττα με 68-78 εν μέσω αποδοκιμασιών.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 39-32, 51-48, 68-78

ΑΡΗΣ Midea (Καστρίτης): Μπανκς 4 , Νόλεϊ 4 (10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Τολιόπουλος 16 (4/6 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 2/2 βολές) , Ντε Τζούλιους 30 (10/14 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/8 βολές) , Χατζηδάκης , Γκιουζέλης 2 , Μποχωρίδης 4 (0/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη) , Κλέι , Πουρλίδας , Γούντμπερι 2 (4 ριμπάουντ, 2 λάθη), Ρόμπερτς 4 (4 ριμπάουντ), Χοτζ 2

Χάποελ Ιερουσαλήμ (Αλόν): Σμιθ 18 , Χάρπερ 14 (3/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/9 βολές, 4 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 4 λάθη) , Τζόνσον 11 (1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ) , Γουάιλι 10 , Χαχασβίλι 2, Ντόβρατ , Μόργκαν 9 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σμιθ 7 (2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 λάθη) , Ζούσμαν 7 (1/5 τρίποντα) , Κορνίλιους