«Έπνιξε» τη Βαλένθια η Ρεάλ

Συνέχισε το σερί της η Ρεάλ Μαδρίτης! Η «Βασίλισσα» νίκησε εύκολα στην πρωτεύουσα τη Βαλένθια με σκορ 79-62, πετυχαίνοντας την όγδοη συνεχόμενη νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις. Με αυτόν τον τρόπο, ανέβηκε στο 8-2 και παρέμεινε δεύτερη πίσω από την Τενερίφη, ενώ η Βαλένθια έπεσε στο 4-6 και απομακρύνθηκε από την οκτάδα.
Οι Μαδριλένοι από την πρώτη περίοδο «έπνιξαν» με την άμυνά τους την ομάδα του Άλεξ Μουμπρού, διάστημα στο οποίο προηγήθηκαν 19-7. Η Βαλένθια απάντησε στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσε, ωστόσο το δεύτερο ημίχρονο άνηκε αποκλειστικά στους παίκτες του Τσους Ματέο, που ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν-και πάλι- ο Ντζάναν Μούσα. Ο Βόσνιος που έχει «κλέψει καρδιές» στη Μαδρίτη πέτυχε 22 πόντους σε 19 λεπτά, με τον Μάριο Χεζόνια να προσθέτει άλλους 10. Από τη Βαλένθια, ο Τζέιμς Γουέμπ σκόραρε 14 και ο Τζάρεντ Χάρπερ άλλους 10, ενώ δεν αγωνίστηκαν οι κομβικοί Ριβέρο και Τζόουνς.

Τα δεκάλεπτα: 19-7, 32-27, 58-43, 79-62

Πολύ φορμαρισμένη είναι και η Μπασκόνια! Η εντυπωσιακή ομάδα του Πενιαρόγια έκανε ακόμα ένα επιθετικό «σόου» απέναντι στη Μούρθια, και νίκησε 102-73, ανεβαίνοντας στο 7-3, ρεκόρ που την τοποθετεί στις ψηλές θέσεις του πρωταθλήματος.

Οι Βάσκοι έδειξαν από την αρχή τις… διαθέσεις τους, καθώς από την πρώτη περίοδο προηγήθηκαν με σκορ 29-12. Από εκεί και πέρα, σε κανένα σημείο του αγώνα δεν κατάφερε η Μούρθια να τους απειλήσει, με αποτέλεσμα να φτάσουν στην πολύ εύκολη νίκη.

Για τους νικητές, που είχαν 13/27 τρίποντα, σε εξαιρετικό βράδυ ήταν ο Ρόκας Γκεντράιτις, που πέτυχε 25 πόντους με 5/5 τρίποντα! Σε φοβερή κατάσταση ήταν και ο Μάθιου Κοστέλο, που σκόραρε 20 σε μόλις 17 λεπτά. Από τους φιλοξενούμενους, διεσώθη μόνο ο Τράβις Τράις με 18 πόντους και ο Τζέιμς Άντερσον με 13.

Τα δεκάλεπτα: 29-12, 49-30, 85-51, 102-73