Έσωσε την Εφές με τάπα στο «μηδέν» ο Ταϊρίκ Τζόουνς

Γλίτωσε το… έμφραγμα η Αναντολού Εφές!
Η τουρκική ομάδα νίκησε με σκορ 85-84 την Άλμπα Βερολίνου στο «Σινάν Ερντέμ» και έμεινε ζωντανή για δεκάδα με ρεκόρ 14-17, χάρη σε τάπα την οποία έκανε ο Ταϊρίκ Τζόουνς στον Μάρτιν Χέρμανσον, λίγο πριν το χρονόμετρο της αναμέτρησης μηδενίσει!
Πέρα από τον Τζόουνς, κορυφαίος των νικητών ήταν με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ ο Ελάιτζα Μπράιαντ, ενώ 13 πόντους μέτρησε ο κομβικός στο φινάλε Γουίλ Κλάιμπερν. Από πλευράς Άλμπα, 17 πόντους μέτρησαν οι Ματ Τόμας και Λουίς Ολίντε.

Η πρώτη περίοδος ήταν απόλυτα ισορροπημένη (23-23), ωστόσο από τη δεύτερη και μετά η Εφές άρχισε να… πατάει το «γκάζι» και ξέφυγε με +13 (53-40) πριν το ημίχρονο, με ρεσιτάλ από τους Ντάριους Τόμπσον και Ελάιτζα Μπράιαντ.

Στο δεύτερο μέρος, η διαφορά έφτασε στην… κορυφή της (55-40), πριν η Άλμπα τρέξει ένα επικό σερί 17-0, παίρνοντας προβάδισμα με σκορ 55-57 και κλείνοντας την τρίτη περίοδο με το υπέρ της 65-67.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Γερμανοί έδειξαν ικανοί για νίκη και είχαν προβάδισμα 79-81 λίγο πριν το φινάλε, ωστόσο ο Γουίλ Κλάιμπερν έβαλε 5 συνεχόμενους πόντους και έκανε το σκορ 85-81. Οι Γερμανοί μείωσαν ξανά στον πόντο (85-84) και είχαν την ευκαιρία να πάρουν το παιχνίδι στην τελευταία επίθεση, ωστόσο ο Ταϊρίκ Τζόουνς έκοψε τον Μάρτιν Χέρμανσον και εξασφάλισε το ροζ φύλλο της Εφές.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 53-40, 65-67, 85-84