Έχασαν Γιάννη και το πλεονέκτημα από Χιτ οι Μπακς (vids)

Χειρότερα δεν… γινόταν να αρχίσουν τα playoffs για τους Μπακς. Η ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ της σεζόν είδε τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να εγκαταλείπει το πρώτο ματς με τους Χιτ με πρόβλημα στη μέση μετά από άσχημη πτώση που είχε στην πρώτη περίοδο και ηττήθηκαν με 130-117 χάνοντας το πλεονέκτημα έδρας.

Ο Τζίμι Μπάτλερ με 35 πόντους, 11 ασίστ και 5 ριμπάουντ και ο Μπαμ Αντεμπάγιο με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ ηγήθηκαν των νικητών, που με τη σειρά τους έχασαν στη δεύτερη περίοδο με κάταγμα στο δεξί χέρι τον Τάιλερ Χίρο. Παρ’ όλα αυτά είχαν 15/25 τρίποντα, σε αντίθεση με τα 11/44 των γηπεδούχων. Ο Κρις Μίντλετον είχε 33 και ο Μπόμπι Πόρτις 21 πόντους για το Μιλγουόκι, ενώ ο Τζρου Χόλιντεϊ μέτρησε 16 πόντους και ισάριθμες ασίστ.

Το Μαϊάμι μπήκε με θάρρος στο ματς και με τον Μπάτλερ να έχει 14 πόντους στην πρώτη περίοδο έφτασε μέχρι και το +14, 15-29. Οι Μπακς με τους Πόρτις και Μίντλετον βρήκαν απαντήσεις και πλησίασαν στον πόντο, 42-43, ωστόσο ο τραυματισμός του Γιάννη στη μέση και η είδηση της οριστικής του αποχώρησης από το ματς έφερε έξτρα ώθηση στους Χιτ. Ο Μπάτλερ ξαναπήρε το όπλο του, οδήγησε την ομάδα του και πάλι σε διαφορά, 52-66, με το ημίχρονο να κλείνει στο +13 και την ομάδα του Έρικ Σπόελστρα να κυριαρχεί.

Παρότι και το Μαϊάμι είχε απώλεια χάνοντας τον Χίρο στη δεύτερη περίοδο, βρήκε τις λύσεις και άντεξε στην πίεση των Μπακς (75-78). Ο Λοβ έδωσε πολλές λύσεις από τον πάγκο και με τρίποντο του… ξεχασμένου Ρόμπινσον το τρίτο δωδεκάλεπτο βρήκε τους Χιτ στο +14, 88-102. Στην τελευταία περίοδο το Μιλγουόκι δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο από το -8 (98-106, 111-119) και γνώρισε την ήττα.

Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς θα γίνει τα ξημερώματα της Πέμπτης (04:00) ξανά στο Μιλγουόκι.

Δωδεκάλεπτα: 24-33, 55-68, 88-102, 117-130

ALLABOUTARIS TV! ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΙΣ 20:00 ΣΤΟ ΚΑΝΑΛΙ ΤΟΥ ALLABOUTARIS.GR ΣΤΟ YOUTUBE!