Έχασε από το Βέλγιο και έμεινε εκτός οκτάδας η Εθνική Εφήβων

Παρότι βρέθηκε και στο +13 στο τρίτο δεκάλεπτο, η Εθνική Εφήβων έπαθε μπλακ άουτ στην τελευταία περίοδο και έχασε με 66-62 από το Βέλγιο για τους «16» του Ευρωμπάσκετ U18 που γίνεται στο Τάμπερε. Έτσι έμεινε εκτός οκτάδας και πλέον θα παλέψει για να αποφύγει τον υποβιβασμό (οι τρεις τελευταίες ομάδες της κατάταξης πέφτουν στην Β’ Κατηγορία) παίζοντας την Πέμπτη (18:00) με τη Φινλανδία για τις θέσεις 9-16. Ο Λευτέρης Λιοτόπουλος με 14 πόντους, ο Ανδρέας Πατρίκης με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Παναγιώτης Παγώνης με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ πάλεψαν περισσότερο.

Η ελληνική ομάδα έκανε καλή εκκίνηση στο ματς με μπροστάρη τον Λιοτόπουλο (8-4, 12-7), ενώ χάρη στην εξαιρετική της άμυνα και τη δράση του Αβδάλα έκλεισε το δεκάλεπτο με καλάθι του Πατρίκη για το 22-11. Οι Βέλγοι αντέδρασαν και με οκτώ αναπάντητους πόντους στο πρώτο τετράλεπτο της δεύτερης περιόδου πλησίασαν στο σουτ (22-19). Ο Σπάρταλης πρόσφερε λύσεις στην Εθνική ομάδα (28-21) που έκλεισε το ημίχρονο στο +7, 35-28 έχοντας περιορίσει τους αντιπάλους σε 11/34 σουτ.
Το σύνολο του Ιωσήφ Νικολαΐδη άρχισε πολύ καλά και το δεύτερο ημίχρονο φτάνοντας με πρωταγωνιστή τον Παγώνη σε διψήφια διαφορά (45-34, 49-36). Το Βέλγιο με τον Χοτζ ροκάνισε τη διαφορά στους έξι (52-46), αλλά το φοβερό κάρφωμα του Αβδάλα έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο διαμορφώνοντας το 54-46. Η ελληνική ομάδα έπαθε μπλακ άουτ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου επιτρέποντας στους αντιπάλους να προσπεράσουν με τέσσερις (55-59). Με πόντους από Πατρίκη και Βλάσση ισοφάρισε (59-59), αλλά το τρίποντο του Βαντερστρέτεν στα 33’’ έφερε το Βέλγιο στο 64-60 και αγκαλιά με τη νίκη. Το σουτ του Ροζακέα στα 3,8’’ μείωσε τη διαφορά, αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Δεκάλεπτα: 22-11, 35-28, 54-46, 62-66