Έχασε στο νήμα από το φαβορί Γαλλία η Εθνική Εφήβων

Κοντά σε μια σπουδαία νίκη έφτασε η Εθνική Εφήβων στην πρεμιέρα Ευρωμπάσκετ U18 που γίνεται στο Τάμπερε, ωστόσο λύγισε στο φινάλε με 69-66 από την πανίσχυρη Γαλλία. Ξεχώρισε ο Λευτέρης Λιοτόπουλος με 16 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ 14 πόντους και 5 ριμπάουντ είχε ο Νεοκλής Αβδάλας. Για τους νικητές, που θεωρούνται φαβορί για το χρυσό, ο Νολάν Τραορέ είχε 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, 12 ασίστ και 5 κλεψίματα.
Σημειώνεται πως στους «16», που αρχίζουν τα νοκ άουτ, συνεχίζουν όλες οι ομάδες του ομίλου και ο όμιλος της Ελλάδας (ο δεύτερος) διασταυρώνεται χιαστί με τον πρώτο, όπου συμμετέχουν Γερμανία, Κροατία, Τουρκία και Βέλγιο. Η ελληνική ομάδα παίζει την Κυριακή στις 16:00 με την Σουηδία και τη Δευτέρα στις 18:00 με την Δανία, ενώ μετά το ρεπό της Τρίτης αρχίζουν τα… χιαστί νοκ άουτ.

Η εκκίνηση ήταν εξαιρετική για την ελληνική ομάδα, που έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση προηγήθηκε με 20-16 στο δεκάλεπτο. Με ένα 5-0 στη δεύτερη περίοδο η διαφορά έφτασε και στους εννιά, 25-16, αλλά ακολούθησε… μπλακ άουτ, με τους «τρικολόρ» να τρέχουν ένα επί μέρους 3-20 (!) και να ξεφεύγουν με οκτώ (28-36), προτού κλείσουν το ημίχρονο στο +7, 34-41. Εκμεταλλευόμενοι τις έξτρα κατοχές από επιθετικά ριμπάουντ και τα λάθη της ελληνικής ομάδας, οι Γάλλοι έφτασαν και στο +12 (43-55) στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο οι παίκτες του Ιωσήφ Νικολαΐδη δεν κατέθεσαν τα όπλα. Με καλάθι του Αμπόσι η διαφορά μειώθηκε στους τέσσερις, 63-67, δύο λεπτά πριν το τέλος, ενώ ο Ροζακέας αστόχησε σε τρίποντο για την ισοφάριση στα 16’’ πριν το τέλος με το σκορ στο 66-69.
Δεκάλεπτα: 20-16, 34-41, 50-58, 66-69